Limter-İş Sendikası,Tuzla’da yaşanan işçi cinayetlerini protesto etti

Limter-İş Sendikası, işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda uzman bir komisyonun kurulmasını talep etti.

Tuzla Gemi Endüstri Tersanesi’nde meydana gelen patlamada 2 işçinin hayatını kaybetmesini protesto eden Limter-İş Sendikası, işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda uzman bir komisyonun kurulmasını talep etti.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Gemi Yapımı ve Deniz Taşımacılığı, Ardiyecilik ve Antrepoculuk İşçileri Sendikası (Limter-İş), Tuzla Gemi Endüstri Tersanesi’nde meydana gelen patlamada 2 işçinin hayatını kaybetmesi ve 11 işçinin yaralanmasını protesto etti.

“Patlama gerekli ölçümler yapılmadığı için yaşandı”

Limter-İş Genel Başkanı Kanber Saygılı, LP2 Poseidon isimli tankerde gerekli denetim ve testlerin yapılmaması sonucu yaşanan patlamada Mehmet Tütüncü ve Muhammed Ali Yılmaz’ın yaşamını yitirdiğini hatırlattı. Azami kar hırsıyla, iş güvenliği önlemlerini hiçe sayan patronların iş cinayetlerine davetiye çıkardığını söyleyen Saygılı, söz konusu iş kazasının gaz ölçümlerinin yapılmamasından kaynaklandığını, bu koşullarda yapılmasına izin verilen sıcak çalışmanın sonunda yangının kaçınılmaz olduğunu ifade etti.

Yaşanan patlamadan ve işçi ölümlerinden tersane patronunun sorumlu olduğunu kaydeden Saygılı, “Tersane patronları üzerinde hiç bir yaptırım yetkisini kullanmayan, taşeronluk sistemini meşrulaştıran siyasal iktidar da cinayetlerin sorumluluğunu paylaşıyor. Yaşanan iş cinayetlerine rağmen patronlar yargılanmadığı gibi suç mühendis ve iş güvenliği uzmanları üzerine yıkılıyor” dedi.

İlgili Haberler