Mailler, bariyerler ve yalanlar: İşte ODTÜ’de son dönemde yaşananlar

Genç Gazete-Ankara

Erdoğan’ın ODTÜ’ye gelmesi, yerleşkede oluşan olağanüstü hâl, ülke gündemine yansımışken; ODTÜ kamuoyu rektör tarafından durmadan atılan elektronik postaları ve söylenen yalanları konuşuyor.

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde Teknokent İnovasyon Merkezi açılışına geleceğinin öğrenilmesiyle beraber etkinliğin yapılacağı Kültür ve Kongre Merkezi(KKM) ve çevresindeki değişiklikler öğrencilerin tepkisini çekti. Aynı zamanda öğrencilere aralıklarla elektronik posta yoluyla bildirilen çeşitli kısıtlamalar ODTÜ öğrencilerinin yaşantılarını aksatmış bulunuyor. Genç Gazete olarak yaşanan süreci derledik.

Sosyal medya ve diğer iletişim grupları üzerinden öğrencilerin kendi aralarında yaptıkları konuşmalar; rektörlüğün KKM çevresini hızlıca ve pirüpak şekilde temizletmesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin  uzun süredir görülmemiş inşaat desteğinin Tayyip Erdoğan’ın geleceği zamana denk getirilerek  yolların asfaltlanması, yine Tayyip Erdoğan’ın geleceği zamana denk getirilen Devrim Stadyumu’nun ilaçlama nedeniyle kapatılması, öğrenci kafeteryasının kapılarının kilitleneceği bilgisi gelişmeleri kayyum rektör Verşan Kök’e yönelik tepkilerin artmasına yol açtığını gösteriyor.

Hazretlerinin ODTÜ korkusu: Her yer polis bariyeri

Büyük tepki çeken gelişmelerden bir diğerinin de kampüsün işlek yerlerindeki polis bariyerleri oldu. Öğrencilerin eğlenmek, dinlenmek, beraber vakit geçirmek amacıyla sürekli kullandığı küçük ormanlık alanların, çimlerin, özellikle de KKM salonunun çevresinin tamamen polis bariyerleriyle çevrilmiş olması, “AKP Genel Başkanı ve kayyum rektör ODTÜ’yü gözaltına almış.” cümlesiyle ifade edilebilecek düzeyde tepki yaratmış durumda.

 

 

Mailler silsilesi ile ODTÜ’de adım adım OHAL

19 Aralık 2018’de ODTÜ Sosyalist Fikir Kulübü’nün düzenlediği “Neoliberalizmin Çıkmazı” başlığı altında “Endüstri 4.0 ve Sarı Yelekliler“ üzerine konuşulacak olan etkinlik ile birlikte aynı gün düzenlenecek olan iki etkinliğe daha valilik tarafından yasak getirildi. Bu yasakla birlikte kimi bölümlerde dersler dahil rektörlük tarafından iptal edildi. Ardından 20 Aralık tarihinde öğrencilere atılan mailde mart ayının sonuna kadar okuldaki siyasi içerikli etkinliklerin yasaklandığı duyurulmuştu.

25 Ocak 2019’da öğrencilere atılan bir maille akademik takvimin bir anda değiştirildiği duyuruldu. Ardından 9-10 Şubat tarihinde yapılması planlanan Aykut Kence Evrim Konferansı’na salonu tahsis etmeme gerekçesi olarak 10 Şubat tarihinde tamamlanacak olan tadilatı gerekçe gösteren ODTÜ Rektörü Verşan Kök’ün 6 Şubat tarihinde aynı salonda AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile bir etkinlik düzenleyeceği ortaya çıktı.

 

4 Şubat’ta öğrencilere atılan bir başka mailde ise Devrim Stadyumu’nun ilaçlama bahanesi ile 4-7 şubat tarihleri arasında kullanıma kapatılacağı duyuruldu. 6 Şubat günü Erdoğan’ın okulda bulunduğu sırada Devrim Stadyumu’nun kapatılması aslında Kök’ün ve Erdoğan’ın korkusunu gözler önüne serdi.

5 Şubat’ta atılan bir diğer mailde 6 Şubat günü ODTÜ Teknokent Bilişim İnovasyon Merkezi Açılış töreni bahane edilerek üniversite kafeteryasının 12:30’dan sonra kapatılacağı bildirildi.

AKP genel başkanının bu dönemde açılış etkinliği için okula gelip konuşma yapacak olması da “Kayyum rektör kendi koyduğu yasağı kendisi deliyor” düşüncesini desteklemiş oldu.

Siyasi etkinlikler olmayacak, tadilat, ilaçlama derken akıllarda artık başka bir soru yer tutuyor. ODTÜ Rektörü neden durmadan yalan söylüyor?

İlgili Haberler