‘Manaki Kardeşler’ İstanbul’daydı

“Manaki Kardeşler” 6-13 Kasım arasında İstanulda’ydı. Mimar Sinan’daki etkinlik kapsamında Balkanların ilk sinematografları ve ilk Türkiyeli sinemacıların restore edilmiş filmleri izleyiciyle paylaşıldı.

ESR Film Yapım’ın Makedonya Sinematek işbirliğiyle hazırladığı “Manaki Kardeşler İstanbul’da” etkinliği 6 Kasım – 13 Kasım tarihleri arasında gerçekleşti. Etkinlikte, Balkanların ilk sinematografları olan ve ilk Türkiyeli sinemacılar olarak kabul edilen Yanaki ve Milton kardeşlerin filmleri, dijital olarak restore edilmiş olarak Türkiye izleyicisiyle buluştu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Prof. Sami Şekeroğlu Sinema – TV Merkezi’nde düzenlenen etkinlikteki  filmlere, Makedon besteciler Blagoi Maratov ve Bojan Maratov canlı performanslarıyla eşlik etti. Manaki Kardeşlerin çekmiş olduğu fotoğraflardan oluşan bir sergi de etkinlikte yer aldı.

Makedonya Sinematek Direktörü Mimi Gjorgoska Ilievska, Makedonya Sinematek Arşivi Dairesi Başkanı Igor Stardelov, Makedonya Fotoğrafçılar Birliği Başkanı Robert Jankulovski, etkinliğin organizatörlerinden ESR Film adına Yasin Ali Türkeri gibi isimlerin katılımıyla düzenlenen etkinlikte uluslararası film mirasının önemine değinilirken,  Makedonya ve Türkiye arasındaki ortak kültürel bağlar ve yaratıcılık potansiyeline de vurgu yapıldı.

İlgili Haberler