MEB eğitimde yap-boz oyununa devam ediyor: Temel liseler ve özel kurslar kapatılıyor

Milli Eğitim Bakanlığı(MEB) yeni bir karar alarak temel liselerin ve özel kursların yıl sonuna kadar kapatılacağını bildirdi.

AKP iktidarı boyunca eğitim sistemi; bilimsel eğitimden uzaklaşmasının yanı sıra sürekli değişen müfredat ve sınavlarla da gündeme geldi. Evrimin müfredattan çıkartılması, ”seçmeli” ders olarak din derslerinin sayısının artırılması gibi başlıklar ile gericileşme tüm hızıyla ilerlerken sürekli değişen yöntemler öğrenci psikolojisinin ve pedagojinin de hiçe sayıldığını göstermiş oldu. Kimileri son eğitim bakanı Ziya Selçuk’la birlikte işlerin değişeceğini iddia etmişti ancak MEB’den gelen yeni bir değişiklik haberi eğitimdeki karmaşanın aynen devam edeceğine işaret ediyor.

Birgün’den Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre,2019-2020 eğitim öğretim yılı itibariyle özel eğitim kurslarının ve temel liselerin kapatılacağı kararından sonra, MEB eğitim kurslarının halk eğitim merkezlerinde ve liselerde devam edeceğini açıkladı. Ayrıca özel okullarda eğitim almayı tercih eden öğrencilere verilen desteğin kesileceği ve sistemin iptalinin gerçekleşeceği belirtildi.

MEB’in beş yıldır ötelediği soruna ilişkin, kendisini mevzuata göre dönüştüremeyen bine yakın temel lisenin kapatılması çözümü bulundu. Bakanlığın dün yaptığı açıklamayla, temel liselerdeki 215 bin öğrencinin diğer liselere nakledileceği vurgulanırken 25 bine yakın öğretmenin akıbetinin ne olacağı ise henüz netleşmedi.

”Eşitsizlik derinleşecek”

Öğrencilerin üniversiteye hazırlık amacıyla başvurduğu özel öğretim kursları ve temel liselere ilişkin karar, MEB’in lise son sınıfların yüksek öğretime hazırlık sınıfları olarak düzenlenmesini öngören planına dayandırıldı. MEB’in öğrencileri yüksek öğretime hazırlamak noktasında nasıl bir plan ortaya koyacağı merak konusu oldu. Eğitim Sen Eğitim Sekreteri Özgür Bozdoğan, kapatılma kararının olumlu olduğunu ancak okulların dershaneye dönüştüğü bir dönemin yaşanacağını vurguladı. Liselerin büyük çoğunluğunun dershane gibi işleyeceğine dikkati çeken Bozdoğan, “Ekonomik durumu iyi olan aileler, dershanelerin kapatılmasıyla özel dersler ve özel okullara yönelecek. Ekonomik durumu iyi olmayan ailelerin çocukları ile durumu iyi olan ailelerin çocukları arasındaki eşitsizlik derinleşecek” açıklanmasını yaptı. MEB’in eğitim politikalarındaki istikrarsızlık devam ediyor. MEB’in aldığı bu karar ile 215 bin öğrencinin kaydı silinmiş olup, başka liselere nakledilecek. Temel liselerdeki öğretmenlerin durumunun ne olacağı ise hala bilinmiyor.

İlgili Haberler