MEB’den camide ders protokolü

Eğitimde dinselleşme haberlerinin ardı arkası kesilmezken, MEB yeni bir skandala daha imza attı. MEB ile Edirne İl Müftülüğü arasında imzalanan “Dersimi Camide Yapıyorum” protokolü kapsamında öğrenciler ders saatleri içerisinde camilere taşındı.

Camide ders işlendi

BirGün’den Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre imzalanan protokol çerçevesinde Plevne İlkokulu ve Alper Yazoğlu Ortaokulu öğrencileri Selimiye Camii’ne götürüldü ve camide Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi işlendi. Derste müftülük tarafından görevlendirilen kişilerin Selimiye Camii hakkında bilgiler vermesinin yanı sıra Edirne Müftüsü Emrullah Üzüm’ün de derse katılarak “Camilerin İslam’daki Yeri” konulu konuşma yaptığı bildirildi.

İki kurum daha önce de “Okul Öncesi Eğitim” protokolü imzalamış, protokolün yoğun tepki çekmesinin ardından sendikalar tarafından iptali için yargıya taşınmıştı.

Anayasaya Aykırı

Eğitim ve öğretim hizmetinin MEB tarafından yürütülebileceğini, denetim ve gözetim sorumluluğunun da Bakanlıkta olduğunu belirten mevzuatların Edirne Müftülüğü ile imzalanan protokolle ortadan kaldırıldığını söyleyen Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, protokole tepki gösterdi: “Eğitimin, ‘Eğitimci’ niteliği taşımayan kişilere teslim edilmesi Anayasal suçtur.”

Aydoğan, bilişsel ve psikolojik olarak soyut bilgileri kavramakta zorluk çekecek öğrencilere yönelik yürütülen bu tip çalışmaların çocuk hakkı ihlali olduğunu ifade etti.

 

İlgili Haberler