Meksika’da öldürülen öğrenciler ilk değil

Meksika’nın Iguala kentinde 43 öğrencinin kaçırılmasından iki ay önce Cocula kentinde, 31 lise öğrencisinin kaçırıldığı ortaya çıktı.

Anadolu Ajansı’nın France24’ten bildirdiğine göre, Guerrero eyaletinin Cocula kentinde, 17 Temmuz’da 31 lise öğrencisi gündüz vakti kaçırıldı. Olayın şahitlerinden Rosa isimli kadın, koyu mavi üniformalı silahlı ve maskeli adamların öğrencileri polis otobüslerine binmeye zorladığını

söyledi. Rosa, TV kanalına yaptığı açıklamada, kendi kızının da kaçırılan öğrenciler arasında bulunduğunu belirterek, “Ben o sırada şehir merkezindeydim. Öğrencileri okuldan çıktıktan sonra kaçırdılar, niye yaptıklarını bilmiyoruz” dedi. Kaçırılmanın okullar tatile girmeden önceki gün olduğunu belirten Rosa, silahlı kişilerin kendilerini ölümle tehdit ettiklerini, bu nedenle kimseye haber veremediklerini ifade etti. Rosa, eşinin de birkaç gün önce kaçırıldığını, birkaç saat sonra parmağı kesilmiş halde serbest bırakıldığını dile getirdi. Guerrero’da 27 Eylül’de 43 öğrenci kimliği belirlenemeyen kişiler tarafından zorla araçlara bindirilerek kaçırılmıştı. Öğrencilerin bulunması için düzenlenen operasyonlar sırasında bölgede 10’dan fazla toplu mezar bulunmuş ve mezarlardan toplamda 50’den fazla kişinin cesedi çıkarılmıştı. Yapılan testler, cesetlerin kayıp öğrencilere ait olmadığını ortaya çıkarmıştı.

İlgili Haberler