MSGSÜ’de faşist saldırı

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Edebiyat Bölümünde Osmanlıca derslerine giren Yrd. Doç. Dr. Esra Keskinkılıç bir öğrencisinin kahkahası üzerine sınıf içerisinde öğrenciye “Bir kadın böyle kahkaha atamaz, nerede olduğunu unuttun herhalde” diyerek sözlü saldırıda bulundu.

Yaşanan bu durumdan haberdar olan okul öğrencileri Esra Keskinkılıç’ın okuldan gönderilmesi için imza kampanyası başlattı. 24 Kasım Pazartesi günü okulda bir forum düzenlenerek konu üzerinde tartışıldı. Foruma katılan Edebiyat bölümü öğrencileri yaşananların sadece bunlardan ibaret olmadığını, hocanın öğrencilere karşı takındığı tutumun hep bu şekilde olduğunu ve öğrencilerin zekasıyla alay ederek konuştuğunu belirtti. “Şu anda burada olduğumuz için bile fişleniyoruz, hocanın muhbirleştirdiği öğrenciler daha sonra isimlerimizi veriyor ve biz bu dersten geçemiyoruz” diyen öğrenciler artık buna sessiz kalınmaması gerektiğini belirttiler.

Pazartesi günü yapılan forum için asılan afişte Esra Keskinkılıç’ın gerici olduğu vurgusu yapılması üzerine okulda varlığını sürdüren faşistler örgütlü bir şekilde öğrencilerin afişlerini yırttılar. Son zamanlarda okulda faşistlerin yaptığı yazılamaları fark eden öğrenciler çeşitli uyarılarda bulunmuş, buna karşın faşistler tarafından tehdit edilmişlerdi. Saldırıdan bir gün önce ülkücülerin okul çıkışlarında öğrencileri takip ettiği öğrenildi.

26 Kasım günü okulda zaten var olan bir afiş yasağı gündemi için basın açıklaması yapılırken 40 kişilik faşist bir grup öğrencilere tekrardan saldırdı. Faşistlerin ardından içeri alınan polisler faşist gruba müdahale etmeyerek okul öğrencilere plastik mermi sıktı. Bu saldırının okulda yaşanan kahkaha meselesinden bağımsız olmadığını belirten öğrenciler okul önünde yapılan basın açıklaması sonrasında slogan atarak toplu çıkış yaptılar.

İlgili Haberler