Müftülük konferansına katılan ilahiyatçı Prof. Dr. İbrahim Emiroğlu: “Laiklik en büyük tehlikedir”, “Adet olmak hastalıktır”

BirGün’de yer alan haberr göre Eğitim-İş Sendikası, Güzelbahçe Müftülüğü tarafından öğrencilere verilen “Peygamberimiz ve Gençlik” başlıklı konferansın içeriği hakkında İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ve Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü’ne suç duyurusunda bulundu.

Sendika yaptığı açıklamada, “22 Kasım 2018 tarihinde Güzelbahçe Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen ‘Peygamberimiz ve Gençlik” adlı konferansta İslam dini ile ilgisi olmayan, peygamberin ahlakı ile uyuşmayan, ortaçağ zihniyetini barındıran iddia ve söylemlerle ilgili olarak suç duyurusunda bulunduk. Dinle ilgisi olmayan ve gençlerimizi kindar yetiştirmeyi hedefleyen her türlü uygulamanın takipçisi olmaya devam edeceğiz” diye belirtti. Verilen suç duyurusu dilekçesinde, konferansta konuşulan konular hakkında aşağıdaki bilgiler verildi.

“Etkinlikte konuşmacı Prof. Dr. İbrahim Emiroğlu (DEU İlahiyat Fakültesi Felsefe ve Din Bilimleri Bölümü / Mantık Anabilim Dalı Başkanı) tarafından yapılan anlatımlar, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve Temel Hak ve Özgürlükler kapsamında oldukça sıkıntılı olup din, felsefe ve cinsiyet üzerinden büyük ayrımcılık ve nefret söylemleri içermektedir. Prof. Emiroğlu tarafından;

  • ‘Kızlar âdet olur, âdet olmak bir hastalıktır ve mutlaka tedavi olmaları gerekir. 15 yaşındaki kızlar evlenebilir. Kızlar tesettüre girsinler, edepli olsunlar’
  • ‘LGBTİ masum gibi gösteriliyor, tedavi olmaları lazım.’
  • ‘Laiklik en büyük tehlikedir’ gibi ifadeler kullanılmıştır.

 

“Kizini dövmeyen dizini döver”

Etkinliğe katılan bir öğrencinin konferansta aldığı notlar arasında “Kızını dövmeyen dizini döver. Devrimciler hayvani bir hırsla hareket ederler, sadece bir hevestir. Komünizm büyük bir tehlikedir. Gençlerin dinden uzaklaşmasının temel nedeni laikliktir.Ergenlik yaşı düştü. Aileler 14 yaşındaki kızlarına mini etek giydirip dışarı çıkmasına izin veriyor. Bu olaylar yaşanırken yanımızda din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenimiz ve müdür yardımcımız da vardı.” gibi ifadeler kullanıldığı belirtildi.

İlgili Haberler