Mülkiyeliler Birliği’ne direnen Flormar işçileri geldi

Genç Gazete -Ankara

Flormar`da çalışan çoğunluğu kadın 120 işçi, Petrol-İş Sendikası`na üye oldukları için geçtiğimiz Mayıs ayında işten çıkarıldı.

Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde (GOSB) bulunan Flormar Kozmetik’te Petrol-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan 120 işçi, 15 Mayıs’tan bu yana fabrika önünde günlerdir direniyor.Kısa zamanda büyüyen direnişe memleketin her yanından destek açıklamaları geliyor.

Mülkiyeliler Birliği Emek Araştırmaları Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Araştırmaları Merkezi’din bugün düzenlediği panele Flormar işçileri katıldı.

“Bir kuru maaşımız vardı.”

Panele katılan Flormar işçisi Cansu Güneş, “Sosyal hakkımız yoktu , örgütlenmeye karar verdik sadece bir kuru maaşımız vardı. 25/2 maddesiyle yüz kızartıcı  suç işlediniz diyerek bizi işten  attılar. Alkışlayanı, el sallayanı işten attılar. Buradan kadınlara sesleniyoruz. Biz sendikayla içeri girene kadar Flormar’ı boykot etsinler.” dedi.

“İşçiler toplumdan izole edilmek istendi”

Petrol İş Gebze Şube Başkanı, “OHAL’de çoğunluğu yakalamak zordu. Bu direnişten ders alınması gerekiyor. 120 kişi işinden oldu ama çok  daha büyük meselelerden daha büyük bir etki doğurdu. İşçinin sendikadaki ilk talebi onurdur ikincisi is güvencesidir. Arkadaşlarımızın ekmeğiyle oynandı. Prangalar, jiletli teller çekildi. Toplumdan izole edilmek istendiler. Fabrikada işçiler taşeron sağlık açısından riskli boyalarla maddelerle çalışılıyor, raporla işçiler alınmalı ama sokaktan geçen fabrikaya alınıyor. Bugün Londra’dan bile haber yapmaya geldiler. Türkiye piyasasının yüzde 25’i ellerinde patronlar da dayanışıyor, sen diren biz masraflarını karşılarız diyorlar biz de dayanışacağız.
Fransiz şirketi bunu inadına yapıyor seçim döneminde sıkıntı yaratılıyor dedi . AKP’liler çözün dedik dosya hazırladık bakanlığa verdik. Cumhuriyet savcılığına içeride baskı uygulanıyor dedik bir işçi kardeşimiz öyle bunaldı ki iş yerinden istifa etti sendikadan etmedi.

İlgili Haberler