Nermin Mehmet Çekiç Anadolu Lisesi’nde mini etek, tayt yasağı

Genç Gazete-Ankara

Ankara Batıkent’te bulunan ve Türkiye’de başarısıyla kendinden çokça söz ettirmiş Nermin Mehmet Çekiç Anadolu Lisesi (NMÇAL)’da yine bir skandal yaşandı.

Duvar’da yer alan habere göre ”NMÇAL’da yaşanan olaylar” adlı başlıkta, iddiaya göre, okula gerici kurallar konuldu. Okul kıyafetlerine getirilen  kısıtlamanın yanı sıra, serbest kıyafet günlerinde de öğrencilerin giyebileceği kıyafetlerden saç boylarına kadar ilginç konularda kısıtlamalar getirildi.

“Kız öğrenciler gömleklerinin yaka düğmesi hariç diğer düğmeleri kapalı tutarlar”

NMÇAL’da açıklanan yazıda, kız öğrencilerin gömlek düğmelerinden, serbest giyinme günlerinde giyemeyecekleri kıyafetler belirtildi. Erkek öğrencilerin ise saç ve favori uzunluğu ve serbest günlerde kısa pantolon giyemeyecekleri hakkında kısıtlamalar içeren kurallar olduğu açıklandı. Ayrıca verilen kurallara uymayan öğrenciler, kılık kıyafetini okulda düzeltmezlerse evlerine geri gönderilecekleri vurgulandı.

Açıklama şu şekilde:

Daha önce de öğrenciler yönetim tarafından tehdit edilmişlerdi

Geçen yıl Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın organize ettiği ‘Kutlu Doğum Haftası’ adı altında yapılan etkinlikte, ders saatinde spor salonunda olmayan öğrenciler ‘yok’ yazılmak ile tehdit edilmişti. Etkinliğe katılmaya zorlanan öğrencilerin durumu CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, Meclis gündemine taşımıştı.

Etkinlik haberi şu şekilde:

Öğrenciler sitem etmişti

Okulda bulunan grafiti çizimlerinin de okul yönetimi tarafından silindiği iddia edilmişti. Öğrenciler geçen sene örgütlenmiş ve #Yakamızageldi tag’ı altında sitem etmişlerdi.

İlgili Haberler