Nuri Bilge’nin Panoramik Bakışı

Nuri Bilge Ceylan’ın 50 fotoğrafından oluşan “Panoramik Bakış” sergisi 26 Mart’a kadar Cermodern’de…

Dünyanın en prestijli sinema ödülü olan, Altın Palmiye’yi 67’inci Cannes Film Festivali’nde”Kış Uykusu”yla alan yönetmen Nuri Bilge Ceylan, filmlerinde sinematografi anlamında büyük bir görsel şölen sunuyor. Sinema öğrencileri tarafından takip edilmesi gereken Ceylan’ın 50 fotoğraftan oluşan “Panoramik Bakış” sergsi 26 Mart’a kadar Ankara’da Cermodern’de gezilebilir.

Serginin küratörü Heinz Peter Schwerfel yönetmeni ve sergiyi şöyle anlatıyor:

“Tıpkı o hassas ve görkemli yavaşlıktaki filmlerinde olduğu gibi, Nuri Bilge Ceylan’ın fotoğrafları da çevrelerinin bağlamında fakat sırlarını asla belli etmeyen bireyler, gruplar ve manzaraların portrelerini çizen meraklı bir gözün bakışlarıdır.

Ceylan, şehirlerin ya da insanların, medeniyetin ya da doğanın ruhlarına müdahale etmeden; psikolojik, toplumsal ve tarihi muğlaklıkları tahlil etmeye çalışmadan, hassas, saygılı ve her zaman mesafeli bir gözlemci olarak kalıyor.

Panoramik Bakış sergisi 2003’ten bu yana üretilen 50 fotoğraftan oluşuyor; fakat yıllar, tarihler ve zaman hiç de o kadar önemli değil. Bu fotoğraflar, ne dondurulmuş birtakım anlar, ne gerçekçi belgeler, ne geçmişin tanımları ne de günümüzün mevcudiyetine dair değiller; zamansızlar. Fakat mekanlılar. Bizi çevreleyip içine çeken panoramik boyutun yarattığı mekan. Biz, insanlar, yüzleştiğimiz sanatın bir parçası oluveriyoruz. Ve bu evren bizim dünyamız oluveriyor”

Cermodern Adres: Altınsoy Cad. No:3 06101 Sıhhıye, Ankara, Türkiye

İlgili Haberler