ODTÜ Kavaklığa polis müdahelesi olabilir

ODTÜ kampüsü içerisindeki kavaklık alana yapılmak istenen KYK yurduna karşı bugün ODTÜ Birlikteliği basın açıklaması ve yürüyüş düzenledi. Akşam saatlerinde rektör Verşan Kök alanın 4 saat içinde boşaltılmasını talep etti. Boşaltılmadığı takdirde olası bir ‘polis müdahalesi’ olabileceğini bildirdi.

ODTÜ kampüsü içerisindeki kavaklık alana yapılmak istenen KYK yurduna karşı bugün ODTÜ Birlikteliği basın açıklaması ve yürüyüş düzenledi. Açıklamada ODTÜ’de yeni bir yurt yapımının gerekli olduğu ancak KYK projesi ile ODTÜ’nün yönetsel bütünlüğüne, demokratik kültürüne ve kampüs ekolojisine geri dönülmez zararlar verileceği belirtildi. Bu nedenlede bu süreci ODTÜ’lülerin yönetmesi gerektiği vurgulandı ve  “ODTÜ’ye yurdu ODTÜ’lüler yapacak!” denildi. Rektörlük önünde yapılan basın açıklamasının ardından Kavaklığa doğru yürüyüşe geçildi.

ODTÜ Kavaklıkta yapılmak istenen KYK yurduna karşı sabah saatlerinde ODTÜ Birlikteliği basın açıklaması yaptı. Akşam saatlerinde rektör Verşan Kök hocalar aracılığı ile alanın 4 saat içinde boşaltılmasını talep etti. Eğer alan 4 saat içinde boşaltılmazsa ‘polis müdahalesine’ engel olmayacağını bildirdi.

Mezunlar Derneği’nden açıklama

Polis saldırısı ihtimaline karşı ODTÜ Mezunlar Derneği bir açıklama yaptı. Yaptıkları açıklamada ‘ODTÜ’nün üniversite bütünlüğünü bozacak her türlü girişimin karşısında olacağız.’ dedi.

Açıklamada yapılmak istenen KYK yurtlarıyla ilgili aydınlanmaya, bilime, özerk ve demokratik üniversiteye saldırıyorlar denildi. Açıklama  ”1977’de Hasan Tan ile teslim alamadıkları ODTÜ’ye KYK yurdu ile girmek istiyorlar. Ülkemizin aydınlık, özgürlükçü, demokratik, bağımsızlık hedeflerinin öncüsünü, ODTÜ’yü yok etmek istiyorlar.” şeklinde devam etti.

Açıklamada, ”Biz ODTÜ Mezun Dernekleri buradan duyuruyoruz ki; Geçmişte olduğu gibi; ODTÜ’nün neye ihtiyacı varsa biz ODTÜ’lüler yaparız. ODTÜ’yü Kredi Yurtlar Kurumu yurdu eliyle bölme çabalarını reddediyoruz.” diyerek polis müdahalesini reddettikleri belirtildi.

 

 

 

İlgili Haberler