ODTÜ Öğrencileri fiili olarak sergilenmesi durdurulan insan evrimi fosillerini sergiye açtı

Aykut Kence Evrim Konferansı’nda, ODTÜ Öğrencileri geçen sene Maden Tetkik Arama Tabiat Tarihi Müzesi’nde tadilat bahanesiyle kapatılan “İnsan Evrimi Bölümü”nün fosillerini sergiye açtı.

Aykut Kence Evrim Konferansı her sene yapılmakta olan ve bu sene onbirincisi yapılan ve ODTÜ Biyogen Topluluğu’nun düzenlediği ulusal bir konferans.

Maden Tetkik Arama Tabiat Tarihi Müzesi’nde 15 nisan 2016’da tadilat bahanesiyle önce boşaltılan sonra yerine ‘gergedan evrimi’ bolümü konulmuştu. İnsanın evrimi bölümünün kapalı kalması ve tekrar oluşturulmaması tadilat denilen bu sürecin aslında bir sansür olduğunu doğrular nitelikte. Biyogen Topluluğu düzenledikleri 11. Aykut Kence Evrim Konferansı’nda bu sansürü ve bu sansüre olan tepkilerini tekrardan dile getirdi. Fosil kalıplarını hocalarının izni ile alan topluluktaki öğrenciler MTA Tabiat Müzesi’nden kaldırılmış olan primat fosillerini, konferanslarında bir stand kurarak sergiledi. Bu sayede, Doğa Tarih Tabiat Müzesi’nde bu bölüme ulaşamayacak konferans katılımcıları müzeden kaldırılan fosil kalıplarını inceleme olanağını buldular.

 

 

İlgili Haberler