ODTÜ Rektörlüğü’nden şüpheli geri adım: Programda Devrim Stadyumu yok!

Genç Gazete-Ankara

ODTÜ Rektörlüğü şenlik konusunda geri adım attı. Geleneksel ODTÜ bahar şenliğinin bu yıl da gerçekleştirileceği öne sürülen açıklamada şenlik bünyesinde geleneksel olarak yer alan ODTÜ Devrim Stadyumu’na ilişkin hiçbir ibare bulunmaması şüphe uyandırdı.

ODTÜ Rektörlüğü, geleneksel bahar şenliğini iptal ettiğini duyurması üzerine gelen tepkiler ve öğrencilere verilen destek mesajları üzerine geri adım attı. Rektörlükten gönderilen bilgi notuna göre ODTÜ’de bahar şenlikleri gelenekselleştiği üzere bu yıl da gerçekleştirilecek. Ancak bu bilgi notunda şenliklerin omurgasını oluşturan ODTÜ Devrim Stadyumu ve burada her yıl gerçekleşen etkinliklere ilişkin bir ibare bulunmaması, bu geri adımın aslında tepkileri savuşturmak için ortaya konulmuş bir aldatmaca olabileceği konusunda şüphe uyandırdı. ODTÜ Devrim Stadyumu’nda her yıl gerçekleşen en dikkat çekici etkinlik ise ODTÜ Devrim Yürüyüşü.

Rektörlükten gelen bilginin tam içeriği ise şu şekilde:

“Değerli Mensuplarımız,

12 Nisan 2019 tarihinde 33. ODTÜ Uluslararası Bahar Şenliği hakkında size gönderdiğimiz bilgilendirme mesajında yer aldığı gibi, Şenlik üniversitemiz tarafından iptal edilmemiş olup, Şenliğin geleneksel (öğrenciler tarafından, öğrenciler için yapılan) teması ile yapılması önerilmiştir.

Üniversitemiz tarafından önerilen Şenlik teması; ODTÜ öğrencilerinin potansiyelini ve üniversitemizin uluslararası boyutunu öne çıkaran, ticari amaç gütmeyen, öğrenci topluluklarının katkıları ile gerçekleştirilecek şekilde planlanmıştır. Üniversitemizin yaptığı bu öneri, ilgili topluluğun değerlendirmesi durumunda desteklenecek ve ivedilikle ilgili makamlara resmi izin başvurusu yapılacaktır.

33. ODTÜ Uluslararası Bahar Şenliği’nin gerçekleşmesi durumunda pek çok değerli sanatçı ve kişi gönüllü destek ve katılımını beyan etmiştir. Bundan büyük memnuniyet duyduğumuzu belirtir, teşekkür ederiz.

Üniversitemizin Uluslararası Gençlik Topluluğu’na önerdiği 33. ODTÜ Uluslararası Bahar Şenliği’nin formatında;

– Kültür ve Kongre Merkezi Salonlarının tümünün mesai saatleri içinde topluluk etkinlikleri (tiyatro, söyleşi, müzik dinletisi, dans gösterisi, vb.) için kullanımı,
– Dereboyunda Müzik Toplulukları (MT) Sahnesi,
– Kültür ve Kongre Merkezi önünde Jazz Sahnesi,
– Kültür ve Kongre Merkezi otopark alanının saat 22.00’ye dek öğrenci toplulukları tarafından açılacak stantlar, Radyo Topluluğu etkinliği ve konserler için kullanımı, Rektörlük olanakları ile kurulacak sahnede müzik topluluklarının sahne alması, Elçilik katkıları ile gelecek sanatçıların konseri, uluslararası öğrenci stantlarının kurulması ve ticari gıda stantları yerine kermes talebinde bulunan toplulukların hazırlayacakları yiyecek stantları yer almaktadır.

33. ODTÜ Uluslararası Bahar Şenliği’nin 24, 25, 26 Nisan 2019 tarihlerinde, yukarıda önerilen çerçevede ve mekanlarda, sosyal medyadan desteklerini belirten değerli sanatçılarımızın da katkıları ile zenginleştirilerek gerçekleşmesini yürekten temenni ederiz.

Saygılarımızla.

Rektörlük”

Şenlik Devrim Stadyumu’nda değil, KKM’de olursa yapılacak!

Gün boyu ODTÜ’de akademisyenlerle, öğrencilerle ve rektörlükle görüşme yapan Haluk Levent sosyal medya hesabı Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda; rektörlüğün Bahar Şenlikleri için şartının konser sahnesinin KKM’ye kurulması olduğunu bildirdi.

ODTÜ UGT’den açıklama: “Bize destek veren tüm dostlarımızı KKM otoparkında değil Devrim Stadyumu’na bekliyoruz”

Rektörlük tarafından Bahar Şenlikleri için KKM şartının ardından ODTÜ Uluslararası Gençlik Topluluğu açıklama yaptı. Açıklamaya göre, ODTÜ ruhunu sürdürmek için şenliğin Devrim Stadyumu’nda yapılması gerektiği belirtilerek “Biz, bize destek veren tüm dostlarımızı KKM otoparkında değil Devrim Stadyumunda ağırlamak istiyoruz” denildi. Açıklamanın tamamı aşağıda yer almaktadır:

“Arkadaşlar rektörlükten gelen maili biz de sizinle birlikte okuduk. Ortada rektörlük tarafından geri adım atma gibi bir durum yok. 9 Nisan’da bize sunulan ve bizim reddettiğimiz formata ek bir tek Caz ve MT Sahnesi mevcut. En başından beri istediğimiz Devrim Stadyumu hala şenlikte etkinlik kullanımına kapalı. Bizim ODTÜ ruhunu sürdürmek adına peşinden koştuğumuz en önemli alanımızın hala şenlik kapsamında olmayışı kabul edilemez. Biz, bize destek veren tüm dostlarımızı KKM otoparkında değil Devrim Stadyumunda ağırlamak istiyoruz.
Yarınki çağrımızı yineliyoruz. 13.30’da Rektörlüğün önünde buluşuyoruz!”

İlgili Haberler