ODTÜ şenliksiz, şenlik Devrim’siz olmadı!(özel haber)

Genç Gazete – Ankara

ODTÜ Rektörü Verşan Kök’ün şenliğe dair engellleri, öğrencilerin eylemleri ve birçok sanatçı ve siyasetçinin de desteğiyle aşılmıştı. Bu olaylar sonucu herkesin gözü 33. Geleneksel ODTÜ Bahar Şenliği’ne çevrildi.

İlk gününde öğrenci topluluklarının ve müzik gruplarının performansıyla renklenen ODTÜ, destek açıklamasında bulunan tiyatrocu/oyuncu Levent Üzimcü’nün ”Anlatılan Senin Hikayendir” adlı tek kişilik oyununu binlerce öğrencisiyle beraber izledi.

Genco Erkal ODTÜ Bahar Şenliği’nin ikinci gününe damga vuran isim oldu.

”ODTÜ Şenliğine Sahip Çık” kampanyasına en çok destek veren isimlerden olan usta oyuncu Genco Erkal, ”Yaşamaya Dair” adlı oyununu Kemal Kurdaş Salonu’nu tıklım tıklım dolduran ODTÜ’lülere karşı oynadı. ODTÜ’lü müzük grupları ve ardından Yüksek Sadakat. Bulutsuzluk Özlemi ve Gazapizm sahne aldı.

”Verşan Kök ODTÜ’ye rektör olamaz!”

ODTÜ’ye rektör olduğu günden beri eleştirilen Verşan Kök için öğrenciler Devrim Yürüyüşü öncesi ”Verşan Kök ODTÜ’ye rektör olamaz” ve ”Ne sermaye ne rektör, ODTÜ bizimdir” sloganları atıldı. Öğrenciler okullarında rektörün yaptığı işlere karşı tepkilerini gösterdi.

”Tacizi tecavüzü toplumsal değerleri yıkalım eşit bir dünya kuralım!”

Şarkılar ve türkülerle halaylar çeken öğrenciler son zamanlarda yaşanan taciz, tecavüz ve hukuksuzluk olaylarına dikkat çekti. Uzun bir kortej oluşturan öğrenciler ellerinde, ”Tacizi tecavüzü toplumsal değerleri yıkalım eşit bir dünya kuralım.” pankartlarıyla yürüdüler.

ODTÜ’LÜ ÖĞRENCİLER DEVRİM ŞEHİTLERİNİ UNUTMADI

Mahir Çayan’ın Deniz Gezmiş’in, Hüseyin Ulaş’ın Ali İsmail Korkmaz’ın, Berkin Elvan’ın ve nice Devrim Şehidi’nin isimleri okunduğunda hep bir ağızla ”yaşıyor” diye bağıran ODTÜ’lü öğrenciler ellerindeki dövizlerde onların fotoğraflarını taşıdılar.

Moğollar grubu binlerce ODTÜ’lü karşısında duygulu anlar yaşadı. Muhteşem performanslarıyla Devrim’i ayağa kaldıran grubun duayen bestecisi Cahit Berkay, konser sırasında duygulu anlar yaşadı.ODTÜ’ye ve şenliğine sahip çıktıkları için öğrencilere teşekkür etti. 

İlgili Haberler