ODTÜ’de evrim yasağının nedeni belli oldu: Hazretleri gelecekmiş


ODTÜ’de bir süredir tartışma yaratan evrim konferansı yasağının nedeni bugün belli oldu.

Evrim Ağacı’nın yaptığı duyuruya göre, 9-10 Şubat tarihinde yapılması planlanan Aykut Kence Evrim Konferansı(AKEK)’na salonu tahsis etmeme gerekçesi olarak 10 Şubat tarihinde tamamlanacak olan tadilatı gerekçe gösteren ODTÜ Rektörü Verşan Kök’ün 6 Şubat tarihinde aynı salonda AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile bir etkinlik düzenleyeceği ortaya çıktı.

Erdoğan’ın okula gelecek olması, geçtiğimiz günlerde akademik takvimin bir anda değiştirilmesi ve okulun açılışının ertelenmesi kararının arkasındaki gerekçeye dair de soru işaretleri oluşturdu. Rektörlüğün Erdoğan’a yönelik yeni bir protestodan çekindiği için de böyle bir karar aldığı iddia ediliyor.Ne olmuştu?

Bu yıl on üçüncüsü düzenlenecek olan AKEK’e, ODTÜ Rektörlüğü tarafından salonun tadilatta olacağı gerekçesi ile izin verilmemiş, ODTÜ Biyoloji ve Genetik Topluluğu ve Evrim Ağacı’nın bu duruma itirazının ardından yaşanan tartışma kamuoyuna yansımış, rektör Verşan Kök ODTÜ’nün resmi hesapları aracılığı ile etkinliğin düzenleyicilerini suçlayan açıklamalar yapmıştı.

ODTÜ Rektörü Verşan Kök’ün rektörlük seçimlerinde ikinci olmasına rağmen Tayyip Erdoğan tarafından rektörlüğe atandığı biliniyor. Kök, bu özelliği ile ODTÜ’nün yakın tarihinde bir ilk olma özelliği taşıyor.

 

İlgili Haberler