ODTÜ’de seçilmiş 16 öğrenci temsilcisi görevlerinden atıldı!

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) yönetimi Öğrenci Temsilciliği görevi yapan 16 öğrenciyi görevinden attı.

görevinin sonlandırıldığını gönderdiği mail ile duyurdu.

Görevlerinin sonlandorıldığını gönderilen mailler ile öğrenen öğrenciler sosyal medyadan açıklamada bulundu.Yapılan açıklama şu şekilde;

”Temsilcilerin resmiyetini yine onları seçen öğrenciler belirler”

“09 Ağustos 2018 tarihinde, Rektör Yardımcılar Ofisi’nden öğrencilere atılan mailde ODTÜ ÖTK yönergesinin 15-1-b ve B-1-d maddeleri gereğince bazı öğrenci temsilcilerinin, temsilciliklerinin sona erdiği bildirilmiştir. Ayrıca aynı mailde seçilmiş ODTÜ ÖTK başkanı Özgür Gür’ün temsilciliğinin düştüğünün ve ÖTK başkanlığına, başkan yardımcısının atandığı bildirilmiştir. Atanmış olan Rektörlük makamının, seçilmiş ÖTK başkanına uyguladığı bu tavrın anti-demokratik olduğu aşikârdır.

2 yıl boyunca anti-demokratik ODTÜ ÖTK yönergesini bile uygulamayan yönetimin açık olmayan, hangi şekilde yorumlanırsa o şekilde uygulanacak olan 15-1-b ve B-1-d maddelerini uygulaması manidardır. YÖK ÖTK yönetmeliğinde (6. madde) bile adaylık şartlarında yer almayan not ortalaması şartının, ODTÜ ÖTK yönergesinde bulunmaması gerektiği, bunun yanında mevcut ODTÜ ÖTK yönergesinin YÖK’ün yönetmeliğinin bile gerisinde bulunduğu belirtilmiştir. ODTÜ ÖTK yönergesinin değiştirilmesi ve geliştirilmesi için, mevcut yönetime defalarca önerilerde bulunulmuş ve taslak yönerge önerileri teslim edilmiştir fakat hiçbir ilerleme kaydedilmemiştir. Yol, şenlik süreçlerinde öğrencileri ancak iş işten geçtikten sonra bilgilendiren, öğrenci temsilcilerinin dilekçelerine cevap vermeyen, topluluk sorunlarıyla ilgilenmeyen, topluluklara çeşitli engeller çıkaran, öğrencilerin başta olmak üzere ODTÜ kamuoyunun çıkarları söz konusu olunca hareket etmeyen atanmış yönetimin anti-demokratik ODTÜ ÖTK yönergesinin şaibeli maddelerini seçimi gerçekleştiren öğrencilerin ve seçilmiş temsilcilerin iradesini ayaklar altına alarak hızlıca uygulaması kabul edilemezdir. Yönetimin kurduğu resmiyet ilişkisi öğrenci temsilcilerinin resmiyetini belirlemez. Temsilcilerin resmiyetini yine onları seçen öğrenciler belirler.”

Rektörlük aynı zamanda ODTÜ mezuniyet töreni sonrasında gözaltına alınan ÖTK Başkanı Özgür Gür’ün de görevinden atıldığını duyurdu.

İlgili Haberler