ODTÜ’lüler şenliğe sahip çıkıyor

Genç Gazete – Ankara

13 Nisan günü Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) her yıl düzenlenen Uluslararası Bahar Şenliği iptal edildi. Rektörlük iptal edilen şenlik ile ilgili olarak, “Üniversitemizin mevcut teknik ve idari olanakları ile gerçekleştirilmesi mümkün olmadığından, 33’üncü Bahar Şenliği’nin yapılamayacağını bilgilerinize sunarız” açıklamasını yapmıştı. 

Rektörlüğün aldığı karar sonrası sosyal medyada birçok ünlüden destek mesajları alan öğrenciler ve ODTÜ Öğrenci Toplulukları yayınladıkları bir açıklamayla tüm ODTÜ’lüleri 16 Nisan Salı günü saat 13.30’da Rektörlüğün önüne çağırdı.

13.30 itibariyle öğrenciler Rektörlük önünde eyleme başladılar. ODTÜ’lüler şenliğe sahip çıkıyor.

”Bizler ODTÜ Öğrencileri olarak haykırıyoruz. Buradayız. Baskılarınızın, engellemelerinizin, iptallerinizin, yalanlarınızın, hedef göstermelerinizin ve bizi marjinalleştirme çabanızın karşısında onlarca topluluk olarak dimdik ayaktayız.(ODTÜ AYAKTA )
Bizler yaratmaya çalıştığınız karanlığın karşısındayız, bizler rengarengiz. Tüm Türkiye’ye, diğer üniversitelere, umuduz, bilinciz, ışığız, aydınlığız. Biz ODTÜ’yüz, ODTÜ Öğrencileriyiz. Biz, bu okulun gerçek sahipleriyiz. Bizler şenliğimiz için, kapatılan medya topluluğu için, evrim konferansımız için, mezuniyet yürüşündeki pankart sansürleri için, sebepsiz yere tutuklanan arkadaşlarımız için, toplulukların saymakla bitmeyecek sorunları için, ihmalleriniz yüzünden kaybettiğimiz arkadaşlarımız için buradayız. Biz bugün yalnızca Devrim’i geri almak için değil, bizim olanı geri almak için buradayız, kültürümüz için buradayız, bir aradayız. Bahanelerinize, imkansızlıklarınıza, olanaksızlıklarınıza inanmıyoruz. (OLANAK YOKSA BİZ VARIZ). Şenliği rektörlük olanaksızlıklarıyla yapamıyoruz algısını yıkmak için buradayız, şenlik yönetimin ürünü değil, öğrencinin üretimidir. ŞENLİK ODTÜ’NÜN ODTÜ BİZİMDİR (Tekrarlanır).
Bize traktörü, çimlerin ezilmesini, temizliği bahane edenlere çözümlerimizle gittik. Bize neyi bahane ettilerse, bizim orada bir çözümümüz vardı. Tüm çözümlerimizi görmezden geldiler, Şenliğine Sahip Çık etiketiyle tüm ülkenin gündemi olduk, on binlerce insanın desteğini aldık bunu da görmezden geldiler, bizler sizlerden daha fazla odtü’lüyüz diyerek bizden utandılar, yıllardır ilmek ilmek ördüğümüz kültürümüzü görmezden geldiler. Bizi görmezden geldiler. Bugün burada yeniden tek bir sesle bağırıyoruz, biz ODTÜ’lüler Şenliğine sahip çıkmak için buradayız. Peki siz neredesiniz?
Talebimiz açık ve nettir. Buradan bir kez daha yineliyoruz, en başından beri istediğimiz Devrim Stadyumu hala şenlikte etkinlik kullanımına kapalı durumda. ODTÜ ruhunu sürdürmek adına peşinden koştuğumuz en önemli alanımızın hala şenlik kapsamında olmayışı kabul edilemez. ODTÜ ruhunu yürekten hisseden, bu bilince sahip olan herkes şenliğimizin Devrim Stadyumu’ndan çıkarılamayacağı noktasında hemfikirdir. Biz, bize destek veren tüm dostlarımızı KKM otoparkında değil Devrim Stadyumu’nda ağırlamak istiyoruz.
Diğer alanlarımızı aldığımız gibi Devrim Stadyumunu da almak için buradayız. Mesai saati bitimine kadar bekleyeceğiz.
Bu noktada desteğini bizden esirgemeyen tüm dostlarımıza tekrar teşekkürlerimizi iletiyoruz.”

ODTÜ’de Bahar Şenlikleri’nin Devrim Stadyumu’nda yapılması için düzenlenen eylem başladı.

ODTÜ’de ”Şenliğine Sahip Çık” eyleminde öğrenciler, rektörün traktör bahanesini maket traktörle protesto ediyor.

Öğrenciler basın açıklaması yaptı

ODTÜ’de ”Şenliğine Sahip Çık” eyleminde öğrencilerin yaptığı basın açıklamasında “Bugün burada yeniden tek bir sesle bağırıyoruz, biz ODTÜ’lüler Şenliğine sahip çıkmak için buradayız. Peki siz neredesiniz? Biz Devrim Stadyumunu almak için buradayız” denildi.‬

İlgili Haberler