Öğrenciler, anaokulu yerine kuran kursuna yönlendiriliyor!

Zeytinburnu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün anaokulu çağındaki çocukların anaokulu yerine kuran kursuna yönlendirildiği ortaya çıktı.

Zeytinburnu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün, anaokulu öğrencilerini anaokulu yerine Kur’an kurslarına yönlendirdiği ortaya çıktı. Resmi yazışmalara aykırı olarak gönderilen yazıda, ilkokul öncesindeki öğrencilerin anasınıfı yerine Kur’an kurslarına yönlendirilebileceği belirtildi. Küçük çocukların Kur’an kurslarına yönlendirilmesinin pedagojik açıdan sakıncalı olduğunu belirten Eğitim Sen 1 Nolu Şube Başkanı Hüseyin Özev bu uygulamadan vazgeçilmesi gerektiğni vurguladı.

Evrensel’den Eylem Nazlıer’in haberine göre, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2009 yılında okul öncesi eğitimin zorunlu olması için başlattığı projeden 2012 yılında çıkarılan 4+4+4 düzenlemesiyle birlikte vazgeçti ve devreye Diyanet İşleri Başkanlığı girdi. Bugün Diyanet işleri Başkanlığına bağlı 4-6 yaş grubu Kur’an kursları fiilen sıbyan mektebi işlevi görerek, okul öncesi eğitime alternatif hale getirilmiş durumda. Bu doğrultuda ilk olarak Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 4- 6 yaş grubundaki çocuklara yönelik olarak hazırlanan “Kur’an Kursları Okul Öncesi Din Eğitimi Projesi” uygulamaya sokuldu. Diyanetin projesi 2014-2015 eğitim-öğretim yılından itibaren ise yurt genelinde uygulanmaya başlandı ve 4-6 yaş çocuklar için yüzlerce Kur’an kursu açıldı.

Zeytinburnu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün, ilkokullara gönderdiği yazıda şöyle deniliyor: “Bakanlığımızın yeni çalışmalarından, ilkokul öncesinden öğrencilerin anasınıfı yerine Kur’an kurslarına, gündüz bakım evlerine ve kreşlere göndermek isteyen veliler öğrencilerini gönderebileceklerdir. Ancak söz konusu kurumlara öğrenci kayıtları da e-okul üzerinden yapılacağından öğrencinin anasınıfına giden veya isteğe bağlı grubunda olması gerekmektedir. Okulunuzdan Kur’an kursuna veya kreşe gitmek için kayıt erteleme için dilekçe veren öğrencilerin velileri okula gelerek “anasınıfına göndermek istiyorum” diye dilekçe verecekler ve anasınıfına kayıtları yapılacaktır. Aynı gün kayıtlı oldukları Kur’an kursları veya kreş tarafından anasınıfından nakil yolu ile alınacaktır. Ancak anasınıfına kayıt yaptırabilecek yaş grubundaki öğrenciler için geçerlidir.”

“Bu uygulamadan vazgeçilmeli”

Eğitim Sen 1 Nolu Şube Başkanı Hüseyin Özev “Resmi yazışmalara aykırı, Kaymakamlığın haberi olmadan gönderilmiş korsan bir yazı. Küçük çocukların Kur’an kurslarına yönlendirilmesi pedagojik açıdan sakıncalı bir durumdur. Zeytinburnu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün ilkokullara kaymakamlığın haberi olmadan bu yazıyı göndermesi doğru değil. Resmi yazılarda tarih ve sayı olur. Yazı korsan bir yazı, el altından gönderilmiştir. Okul öncesi çocukların Kur’an kurslarına yönlendirilmesi  de çocuk gelişimi açısından sakıncalıdır. Bu uygulamadan vazgeçilmeli. Okul öncesi eğitim bütün çocuklara zorunlu olmalıdır.” dedi.

duyuru

İlgili Haberler