Öğrencilerden AKP’li eski milletvekili ve Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Nükhet Hotar’a 5 soru

 

Akademik takvimin sonlarına gelinirken, Dokuz Eylül Üniveristesi’nde farklı bir gündem üzerinden hareketli günler yaşanıyor. Rektörlüğün DEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi’nin taşınması ile ilgili aldığı karara öğrenci ve akademisyenlerden tepki gelmeye devam ediyor.

AKP eski milletvekili, eski genel başkan yardımcısı ve eski AB Bakanı Nükhet Hotar’ın rektörlüğünü yaptığı Dokuz Eylül Üniveristesi’nde sular durulmuyor. Üniversitenin Güzel Sanatlar Fakültesi’nin bulunduğu binanın olası bir depreme karşı dayanım göstermeyeceğini iddia eden rektörlük, geçtiğimiz hafta fakültenin Tınaztepe Kampüsü’ne taşınmasına karar verdiğini açıkladı. Ağırlıklı olarak, fakültenin şu anki yeri olan Narlıdere yerleşkesi yakınlarında ikamet eden GSF öğrencileriyse rektörlüğün kararına tepki gösterdi. Kararla birlikte İzmir’in diğer ucuna taşınması veya ortalama 2 saatlik yolu git-gel yapması gereken öğrenciler, konudan doğrudan etkileniyor olmalarına rağmen söz sahibi olarak görülmemelerini eleştirdiler. 

Öğrencilerden Dekana tepki: Mezuniyet töreninde sırtlarını döndüler

Öğrencilerden gelen endişelere önce kulak tıkayan, tepkilerin yoğunlaşmasının ardından kaçamak cevaplarla deprem riskine dikkat çekmeye çalışan üniversite ve fakülte yönetimi, Güzel Sanatlar Fakültesi’nin 2018-2019 Dönemi Mezuniyet Töreni’nde protesto edildi.

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıkan ve dekanlık görevini vekaleten sürdüren Prof. Dr. Hacı Yakup Öztuna’ya sırtını dönerek tepki gösteren öğrencilere, törene katılmak için salonda bulunan aileler de ıslıklarla destek verdi. 

Rektöre 5 Soru: Net cevaplar istiyoruz.

Sömestr döneminde de üniversite kamuoyunun gündemine gelen, ancak rektörlük tarafından geri çekilip öğrencilerin kampüste bulunmayacağı yaz aylarında yeniden karara bağlanan konuyla ilgili Fikir Kulüpleri Federasyonu Dokuz Eylül Üniversitesi Meclisi, 5 adet soru ve talebi içeren bir metin yayınladı.

Metin içerisinde; mevcut GSF binasının depremde zarar görme riski taşıdığına dair belgenin kamuoyuyla neden paylaşılmadığı sorulurken, bina ile ilgili teknik incelemenin TMMOB gibi bağımsız bir kurum tarafından yapılması gerekliliğine işaret edildi. Taşınma kararının alındığı yeni binanın rektörlük idari binası olarak inşa edilmiş olduğu ve burada sanat eğitiminin nasıl yapılacağı soruldu. 

Metinde ayrıca, rektör Hotar’ın siyasi kimliğine vurgu yapılarak üniversite yönetiminin bir AKP kurulu gibi çalıştığından söz edildi.

 

İlgili Haberler