Oğuz Tansel Şiir Ödülü yarın sahibini buluyor

Folklor/Edebiyat Dergisi, Troya Folklor Araştırmaları Derneği ve Ankara Aydınlığı Girişimi tarafından düzenlenen Oğuz Tansel 2019 Şiir Ödülü ve Anma Toplantısı yarın saat 14.00’de Çağdaş Sanatlar Merkezi – Yaşar Kemal Konferans Salonu’nda yapılacak.

 

Oğuz Tansel 2019 Şiir Ödülü’nde; Folklor Edebiyat Dergisi, Troya Folklor Araştırmaları Derneği, Köy Enstitüleri ve Çağdaş Eğitim Vakfı ile Ankara Aydınlığı Girişimi’nin gayretiyle şiir alanından bir esere ödül verilecek. Seçici kurulda Prof. Dr. Cevat Geray, Haydar Ergülen, Eray Canberk, Ergül Çetin, İlhan Gülek ve Metin Turan görev alıyor. Şiir ödülü Tansel’in eserlerini, düşünce yapısını, kişiliğini gelecek nesillere ulaştırmak, genç kitlenin dile yatkınlığını ve hassasiyetini artırmak, yazınsal yeteneklerini ölçmek niyetiyle düzenleniyor.

Oğuz Tansel kimdir?

Yazar, eleştirmen ve eğitimci Adnan Binyazar’ın “Üç Kanatlı Masal Kuşu”na benzettiği Tansel; ölçülü ve uyaklı başladığı şiir yazımını 1940’lı yıllarda bırakarak serbest şiire geçti. Dönemin romantik ve özgün şairleri arasında yer aldı.

Şiirin dışında masallarla da ilgilendi. 1942-48 yıllarında Amasya’da derlediği masallar ile Prof. Wolfram Eberhard ve Prof. Pertev Naili Boratav’ın hazırladığı “Türk Masal Tipleri Kataloğu”na büyük katkı sağladı.

Türk Dil Kurumu tarafından verilen “Çocuk Yazını Ödülü” ilk defa 1977 yılında Tansel’e değer görüldü.

Vefatının birinci yıldönümü olan 1995 yılında dostları Tansel’in anısına, “Üç Kanatlı Masal Kuşu: Oğuz Tansel” kitabını yayımladı.

İlgili Haberler