Ord. Prof. Dr. Bedri Karafakıoğlu ölümünün 40. yılında anıldı

Genç Gazete 

20 Ekim 1978’de faşist çeteler tarafından eski İTÜ rektörü Karafakıoğlu ölümünün 40. yılında anıldı.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Elektrik Elektronik Fakültesi hocalarından ve eski İTÜ rektörü olan Ord. Prof. Dr. Bedri Karafakıoğlu ölümünün 40. yılında Abbasağa Parkı’na dikilen büstüyle anıldı. Büstün açılışı sırasında Karafakıoğlunun öğrencileri konuşma yaptı.

“Bu topraklarda devrimci damar hiçbir zaman kaybolmayacak”

Karafakıoğlu’nun öğrencilerinin ardından Perspektif adına söz alan İTÜ Makine Mühendisliği öğrencisi Taylan Uçar, “Bedri hocanın ülkücü faşist çetelerce katledilmesinin üzerinden 40 yıl geçti. Burada büyüklerimizin hafızası bize değerli hatıralar aktarmakta. Ancak büyüklerimizin hafızasından öte bir de toplumsal hafızamız var. Bu toplumsal hafıza bize yol göstermekte. Bu toplumsal hafıza sayesinde Bedri hocayı katleden zihniyetin bugün Bedri hocanın okulunda yönetici konumda olduklarını biliyoruz ve gençliğin bu zihniyetle mücadelesi bitmeyecek. Bu çelik aldığı suyu unutmayacak. Bu topraklarda ilerici aydınlanmacı devrimci damar hiçbir zaman kaybolmayacak ve nice Harun Karadeniz’ler nice Mahir Çayan’lar, Deniz Gezmiş’ler, İbrahim Kaypakkaya’lar yaşayacak. Bu kadar emin konuşuyoruz, çünkü Bedri hocamızdan bir ders aldık. Bu ders şunu söylüyordu: gençliğin heyecanı emirlere bağlanamaz. Tarih de bize gösterdi ki, gençlik hiç aldanmadı.” dedi.

Program büstün açılışından sonra, Karafakıoğlu’nun Zincirlikuyu’daki mezarı ziyareti ve İTÜ Elektrik Elektronik Fakültesi’nde anmayla son buldu.

İlgili Haberler