Özgecan için çizilen resimler sergilenmeye başladı

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde #Özgecaniçinçiziyorum kampanyasına gönderilen eserler bugün sergilenmeye başladı.

(Altuğ Yalınbaş – Genç Gazete İstanbul) Özgecan Aslan 11 şubatta Tarsus’ta evine giderken bindiği minibüste tecavüz edilmek istendikten sonra, saldırgana karşı koyduğu için öldürüldü. Marmara Üniversitesi öğrencileri geçtiğimiz haftalarda sosyal medyada #Özgecaniçinçiziyorum kampanyası başlattı. Başlatılan kampanyaya Türkiye’nin dört bir yanından yüzlerce kişi çalışmalarını gönderdi. Toplanan eserler bugün Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Acıbadem Yerleşkesi’nde sergilenmeye başladı. Bir hafta boyunca Güzel Sanatlar Fakültesinde gösterilecek çalışmalar daha sonra başka okulları da gezecek.

Kampanyayı organize eden Marmara Üniversitesi Öğrencileri görüşlerini Genç Gazeteye anlattı.

Sesil Aydın (Mühendislik fakültesi öğrencisi) :

”Ülkemizde kadın cinayetleri her geçen gün artmakta. Bunun birçoğu medyaya yansıtılmıyor. Özgecan’ın ve diğer kadınların katledilmesinin en temel sebebi kadının erkeğe allahın emaneti olduğunu söyleyen, kadının sırtından sopayı karnından sıpayı eksik etmeyeceksin diyen gerici zihniyettir. Bu gerici zihniyetle her alanda mücadele edilmelidir. Biz de Marmara Üniversitesi öğrencileri olarak çizgilerimizle kadın sorununa dikkat çekmeye çalışıyoruz.”

Şeyma Sağlam (Güzel sanatlar fakültesi öğrencisi) :

”Biz Güzel Sanatlar Fakültesi Öğrencileri olarak kadın sorununu sadece kadın perspektifinden değil, ‘kızlı-erkekli’ bir bakış açısıyla değerlendirmek istedik. Bu nedenle kadınların sesini yükseltmek için bütün Türkiye’den çalışmalar topladık. Mücadelenin sadece sokakta olmadığını sanatın da mücadelenin bir parçası olduğunu göstermek için böyle bir çalışma yaptık”

Gülsenin Apak (Eğitim fakültesi öğrencisi) :

”Marmara Üniversitesi öğrencileri olarak sosyal medyada başlatıp, duyurduğumuz kampanyamızın sergisini bugün Acıbadem Kampüsünde başlattık. Katledilen bütün kadınların hesabını sormak için verdiğimiz bu mücadeleye tüm hassasiyetimiz ve duyarlılığımızla yaklaşıp büyüttük. Gelen davetlere göre, gidebileceğimiz heryere, sergiyi taşıyacağız.”

Ozan Ersizer (Güzel sanatlar fakültesi öğrencisi) :

”Bu sorun sadece kadınları değil, erkekleri de ilgilendiren hatta, erkeğin de bizzat kadın kadar dahil olduğu bir sorun. Bu yüzden cinsiyet ayrımı yapmaksızın bir araya geldik ve bu önemli konuya dikkat çekmek için bu çalışmayı oluşturduk. Bu bize göre sadece Özgecan adına değil, şiddete kurban giden bütün kadınlarımızı anmak adına yaptığımız bir tören niteliği taşımakta.”

İlgili Haberler