Özgecan pankartına “terör örgütü propagandası” suçlaması

Özgecan’ın ölüm yıl dönümünde Haliç metro köprüsüne pankart asan FKF’li Kadınlar, “terör örgütü propagandası” suçlamasından ifadeleri alındı.

(Genç Gazete İstanbul) 11 Şubat 2016 günü Özgecan Aslan’ın ölüm yıldönümünde FKF’li Kadınlar Haliç metro köprüsüne “Yobazın fetvasına AKP’nin karanlığına teslim olmayacağız. İnadına yaşayacağız. FKF’li Kadınlar” pankartı asmışlardı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında 8 öğrenci hakkında “terör örgütü propagandası” suçlamasından Beyazıt Polis Merkezi’nde ifadeleri alındı.

Metro istasyonu güvenlik kamera görüntülerinden tespit edildiği belirtilen 8 öğrenciden;
Selda Salman, Gülbahar Erzen, FKF üyesi olduklarını ve FKF’nin yasal bir kuruluş olduğunu pankartı Özgecan Aslan’ın ölüm yıl dönümünde katledilmesine ve diyanetin fetvalarına tepki olarak astıklarını suçlamaları kabul etmediklerini ifade ettiler.
Olayın ilginç yanı, Beste Pulcu olay tarihinden 15 gün önce Denizli’ye gitmiş ve olaydan bir gün sonra İstanbul’a dönmüş olmasına rağmen pankartı hazırlamak ve asmakla suçlanıyor.
Aslıhan Çelebi olay günü evde olması ve haliç metro istasyonuna hiç gitmemesine rağmen pankart asmakla suçlanıyor.
Birsen Özge Gökçe yine olay yerinde olmamasına rağmen aynı suçtan ifadesi alındı.
Aziz Barkın Kadıoğlu ve Altuğ Yalınbaş, gencgazete.org muhabiri olup olay anında Unkapanı köprüsünden pankart asılmasını fotoğraflayıp haber yapmaları sebebiyle aynı suçtan ifadeleri alındı.
FKF( Fikir Kulüpleri Federasyonu) 2013 yılında kurulmuş ve faaliyet yürüten yasal bir kuruluş olmasına karşın “terör örgütü” kapsamında değerlendirilmesi ise sürdürülen soruşturmadaki bir diğer skandal.
İlgili Haberler