“Özgürlük Sohbetleri” başlıyor

Korsan Parti Hareketinin desteği ile Sabancı Üniversitesinin MBA kulübünün öncülüğünde ”Özgürlük Sohbetleri” etkinliği düzenlenecek. Etkinlik GNU (özgür yazlım) sisteminin geliştiricisi Dr. Richard Stallman’ın katılımıyla gerçekleşecek.

”Özgürlük Sohbetleri” telif ve patent yasalarında reformu, bilginin serbest paylaşımını, bilgiye erişim özgürlüğünü ve şeffaflığını destekleyen bir oluşum olan Korsan Parti Hareketinin katkılarıyla gerçekleşecek. 27 Şubat ile 2 Mart tarihleri arasında düzenlenecek etkinlik kapsamında Özgür Dijital Toplum, Telif Hakları ve Toplum, Özgür Yazılım ve Özgürlüğümüz başlıkları tartışılacak. Etkinliğe Sabancı, Bilgi ve Ankara Üniversitesi ev sahipliği yapacak.  Katılımın ücretsiz olduğu etkinlikte dil engeli bulunanlar için simültane tercüme imkanı bulunacak. ”Özgürlük Sohbetleri” ne  Özgür Yazılım Hareketi’ne öncülük eden ve 1984’ten beri GNU işletim sistemini geliştiren Dr. Richard Stallman konuşmacı olarak katılacak.

Etkinliğin programı ise şöyle:

Konu: Özgür Dijital Toplum
27.02.2015 – Cuma
Saat: 19:00
Yer: Bilgi Üniversitesi santralİstanbul Yerleşkesi, Çağdaş Sanatlar Müzesi
Salon: ÇSM 403-404

Konu: Telif Hakları ve Toplum
28.02.2015 – Cumartesi
Saat: 14:00
Yer: Sabancı Üniversitesi, Yönetim Bilimleri Fakültesi
Salon: FMAN 1099

Konu: Özgür Yazılım ve Özgürlüğünüz
02.03.2015 – Pazartesi
Saat: 19:00
Yer: Ankara Üniversitesi, Cebeci Yerleşkesi
Salon: Ahmet Taner Kışlalı Sanat Evi
Etkinliğin bu ayağı aynı zamanda LaborComm 2015: 6. Uluslararası İşçi ve İletişim Konferansı kapsamında ön konferans olarak yer almaktadır.

Dr. Richard Stallman kimdir?

Richard Matthew Stallman, yazılım geliştiricisi ve özgür yazılım aktivistidir. 1953 yılında doğan Stallman, 1970 yılında Harvard’da Fizik eğitimi aldı ve 1974 yılında mezun oldu. Eylül 1974 ve Ekim 1975 yılları arasında MIT’de fizik yüksek lisansı yaptı. Stallman, 1983 yılında özgür yazılım hareketine öncülük etti ve 1984 yılında GNU işletim sistemini geliştirmeye başladı. GNU: herkesin; ister değiştirerek ister değiştirmeden, dağıtmak ve kopyalamakta özgür olduğu bir özgür yazılımdır. GNU/Linux sistemi, yani GNU işletim sistemine Linux’un eklenmiş hali, bugün milyarlarca bilgisayar üzerinde kullanılmaktadır.

İlgili Haberler