Para, traktör, marjinaller hepsi bahane asıl korkuları ‘DEVRİM’

Ercan Bölükbaşı

Geçtiğimiz günlerde ODTÜ Rektörlüğü bahar şenliklerinin ‘mevcut teknik ve idari olanaklar’ nedeni ile bu yıl yapıl(a)mayacağını açıklamıştı. Bu durum ister istemez okulun maddi yetersizlikleri olduğu şeklinde yorumlandı. Hemen ardından da kamuoyundan öğrencilere destek yağdı.

Bu desteklerin üzerine çeşitli mecralara açıklama yapan rektör ise, ‘bizden traktör istediler’, ‘marjinallerle görüşüp işi bozdular’ gibi açıklamalarla kendisini savunmuştu.

Bugün ise yıllardır ODTÜ şenliklerini düzenleyen Uluslararası Gençlik Topluluğu (UGT) ile rektörlüğün görüşmesinden hemen sonra gelen haberle şenliğin yapılacağını öğrendik(UGT de durumu bizimle birlikte öğrenmiş). Birçok haber sitesine “rektörlükten geri adım” olarak düşen haberde önemli bir ayrıntı dikkat çekiyordu. Şenlik programında ‘DEVRİM’, yani Devrim Stadyumu yer almıyordu.

Yani kopan onca yaygaranın, teknik yetersizliğin, traktör ya da marjinal bahanelerin herhangi bir anlamı yoktu. Asıl mesele şenliğin ‘DEVRİM’sizleştirilmesi idi. Bütün karnından konuşma halinin gerekçesi ‘DEVRİM’ korkusuydu.

Bugünlerde seçim sonuçlarını tanımama gayreti içinde olanların yine seçimde ikinci sırada olmasına rağmen atadıkları rektörün asıl korkusu ‘DEVRİM’di, tıpkı tüm halk düşmanlarının olduğu gibi…

68 yılının ekim ayında bir gece yarısı yazılan ve kimyasal formülü nedeni ile silinemediği efsanelerine konu olan altı harfli bir kelime hala korkutuyor onları. Çünkü efsanede bir gerçek payı var. Devrim yazısı gerçekten de silinemiyor. Ancak kimyasal formülünden ötürü değil. Devrim mücadelesi, yakın geçmişi olduğu gibi bugünü de belirlediğinden ötürü.

Yıl 2012, dönemin başbakanı karşı konulamaz bir güç elde ettiğini düşündüğü günlerde ODTÜ öğrencileri karşılamıştı onu. Polisin tüm saldırılarına direnenler, ilk iş ‘DEVRİM’e koşmuştu. ODTÜ’nün ayakta olduğunu dosta düşmana göstermiş, Gezi’ye giden sürecin hazır olduğunu hissettirmişti tüm ülkeye: ODTÜ AYAKTA’ydı ve herkesi de ayağa kalkmaya davet ediyordu. Başkanlık referandumu öncesinde de, yine ‘DEVRİM’de bulmuştu öğrenciler kendilerini. Bu kez sözleri HAYIR’dı. Geleceğimizin çalınmasına koca bir hayır!

Ve her yıl yapılan Devrim Yürüyüşü. ODTÜ’lülerin ülkesine ve dünyaya dair beklentilerini ve iddialarını ifade ettikleri, başka bir geleceği kurma iradesini her yıl bir kez daha sergiledikleri yürüyüş. O yürüyüş, görünen o ki bu yıl her zamankinden erken başlayacak.

Tarih: 16 Nisan Salı

Saat: 13.30

Yer: Tabi ki Rektörlük

İlgili Haberler