Pink Floyd’dan beklenen albüm

Pink Floyd’un merakla beklenen yeni albümü The Endless River (Sonsuz Nehir) çıktı.

(Anıl Bayraktar/Genç Gazete) Pink Floyd, yıllar sonra sevenlerinin karşısına yeni albümüyle çıkıyor. 21 şarkıdan oluşan albümde “Louder Than Worlds” hariç tüm şarkılar enstrümantal. Şarkının sözleri ise David Gilmour’ın eşi Polly Samson’a ait. Albümün ismi, The Division Bell’in son şarkısı olan High Hopes’un sözlerinden geliyor. “The water flowing. The endless river. Forever and ever…”

Albümün ülkemizde ilgi çeken taraflarından biri ise “Anısına” isimli bir şarkının bulunması. Şarkı, grubun 2008 yılında  hayatını kaybeden klavyecisi Rick Wright anısına yapıldı. İsrailli klarnetçi Gilad Atzmon’un eşlik ettiği parçanın oryantal, mistik havası nedeniyle Gilmour, Türkçe ağıtları inceleyip böyle bir isim koymuş.

Türkiye’ye sınırlı sayıda giriş yapan albüm 2 plak, 16 sayfalık kitapçık ve MP3 kod kartı ile birlikte satılıyor.

The Endless River çıkışıyla heyecanlandırsa da son olması sebebiyle bir dönemi kapatıyor. Her ne kadar son albümlerini 94 yılında yapmış olsalar da  (The Division Bell) Pink Floyd 90 kuşağı açısından Türkiye’de büyük öneme sahip.

David Gilmour’ın Rolling Stone’da yayınlanan röpörtajında geçen şu sözler “Bu çalışmanın üzerine koyacağımız her şey ikinci sınıf kayıtlardan oluşacaktı. Rick’in yokluğunda bir Pink Floyd turnesi mümkün olmaz. Üzücü ama bitti.” albümün yeni olmasının yanında bir veda albümü olduğunu da gösteriyor.

 

İlgili Haberler