Politeknik Üniversitesi direnişinde Erdoğan karşıtı sloganlar atıldı

Riot policemen stand guard outside a hotel during a rally marking the 43nd anniversary of a 1973 student uprising against the military dictatorship that was ruling Greece, in Athens, Greece, November 17, 2016. REUTERS/Alkis Konstantinidis

Yunanistan’da 1973’teki Albaylar Cuntası’na karşı büyük bir direniş olarak örgütlenen 17 Kasım öğrenci direnişinin 43’üncü yıldönümü. Direniş için başkent Atina başta olmak üzere çok sayıda kentte on binlerce kişi yürüdü.

Yunanistan’da, 1973’te “Albaylar Cuntası“na karşı yapılan “17 Kasım öğrenci direnişi“nin 43. yıl dönümü dolayısıyla başta başkent Atina olmak üzere birçok kentte yürüyüşler düzenlendi. Atina’da 15 bin kişi direnişin sembolü olan Atina Teknik Üniversitesi’nden Amerika Birleşik Devletleri’nin Atina Büyükelçiliği’ne yürüdü. Yürüyüş sırasında, 1973’de cunta yönetiminin ayaklanan öğrencilere ateş etmesi sonucunda üzerine kan bulaşan bir Yunan bayrağını yine öğrenciler tarafından en önde taşıdı. Geleneksel yürüyüş sonrasında polis ve öğrenciler arasında çatışma çıktı.

 

Athens’ Polytechnic School students carry a blood-stained Greek flag during a rally marking the 43rd anniversary of a 1973 student uprising against the military dictatorship that was ruling Greece, in Athens, Greece, November 17, 2016. REUTERS/Alkis Konstantinidis

Yunanistan’da her yıl anılan 17 Kasım öğrenci direnişi, 1967’de askeri darbe ile yönetime el koyan cuntaya karşı başlayan halk hareketinin sembolü kabul ediliyor.

 

Erdoğan karşıtı sloganlar yükseldi

Politeknik Direnişi için sokakları dolduran binlerce kişi faşizmi ve emperyalizmi lanetlerken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı da unutmadı. AFP’nin haberine göre bu yıl ki yürüyüşte, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’deki faşizan uygulamaları sloganlar eşliğinde sert bir dille eleştirildi.

İlgili Haberler