Rabia Naz’ın ölümüne ilişkin raporda ‘4.30 m verandayı aşarak yere düşmüş olabileceği’ belirtildi

Rabia Naz’ın ölümüne ilişkin Istanbul Adlı Tıp Kurumunun yayınladığı rapora göre, ‘4.30 m verandayı aşarak yere düşmüş olabileceği’ belirtiliyor.

Giresun’un Eynesil ilçesinde 12 nisan 2018 tarihinde 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan’ın ağır yaralı olarak evin önünde yerde bulunmasının ardından kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti. Rabia Naz’ın babası Şaban Vatan’ın olayın ardından Rabia Naz’ın ölümüne ilişkin bilgilerin örtbas edildiğini iddia etti. Kızının faillerinin bulunması için büyük bir mücadele başlattı.

Rabia Naz’ın ölüm nedeninin tespiti için Adli Tıp Kurumundan istenilen iki ayrı raporda, Rabia Naz’ın, genel beden travmasına bağlı kırık ve iç organ yaralanması sonucu yaşamını yitirdiği, bunun da yüksekten düşme ile uyumlu olduğu kaydedildi.

Bugün ise Metin Cihan’ın aktardığına göre,  İstanbul Adli Tıp Kurumununun yayınladığı raporda Rabia Naz’ın koşarak atlaması halinde hiçbir yere çarpmadan çatıdaki engeli ve 4.30 m verandayı aşarak yere düşmüş olabileceği belirtiliyor. Başsavcılık geçtiğimiz günlerde “adli tıp raporuna göre karar vereceğiz” açıklamasını yapmıştı.

Raporda geçen bilirkişi görüşüne göre, olayın apartmanın çatısından atlayarak vuku bulma olasılığının Fizik Yasaları acısından incelenmesi sonucunda; Maktul Rabia Naz Vatan’ın durgun halden kendisini aşağıya bırakması durumuyla düşmediği, hızlanarak atlaması durumunda da hızının en az 11.3 km/saat olması gerektiği; fakat maktulün fiziksel özellikleriyle birlikte değerlendirildiğinde bu hıza ulaşmasının orta olasılıkta olabileceği ve maktulün ölüm sebebinin intihar mi yoksa başkası tarafından kasten öldürülüp öldürülmediğinin sonucu mevcut ya da toplanacak yeni deliller ile değerlendirilmesi sonucu yapılan soruşturma sonucunda tespit edilebileceği kanaatine varıldığı belirtildi.

İlgili Haberler