Rehber öğretmen bulamayan(!) MEB rehberlik kursları açacak

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), atanmayı bekleyen binlerce rehber öğretmene rağmen özel okullarda yeterli sayıda rehberlik öğretmeni bulunamadığı gerekçesiyle rehberlik kursu açacak.
Özel okullara ve özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerine yeterli sayıda rehber öğretmen bulamayan Milli Eğitim Bakanlığı, felsefe grubu öğretmenlerine ( felsefe, sosyoloji) kısa süreli bir kursla rehber öğretmen olma imkanı sunacak. MEB’in yapmış olduğu bu duyuru atama bekleyen 4 bin’den fazla psikolojik danışmanlık ve rehberlik öğretmenliği mezununu endişeye düşürdü.
Kursa kimler başvurabilecek?
MEB yazıda; felsefe grubu öğretmenliği mezunları, ortaöğretim alan öğretmenliği tezsiz yüksek lisans ya da pedagojik formasyon programını başarı ile tamamlayan felsefe bölümü (en az 16 kredi sosyoloji, 16 kredi psikoloji aldığını belgelendirenler) ve sosyoloji bölümü (En az 16 kredi felsefe, en a/ 16 kredi psikoloji. 8 kredi mantık aldığını belgelendirenler), eğitim bilimleri fakültesi ile fakültelerin eğitim programlan ve öğretimi. eğitim yöneticiliği ve denetçiliği, eğitimde ölçme ve değerlendirme, eğitim yönetimi teftişi ve planlaması ile halk eğitimi bölümü/anabilim dalları (lisans) mezunu olup özel okullar ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerine rehber öğretmen olarak atanacakların “Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık” alanında yüksek lisans yapanlar hariç olmak üzere atandıkları alanla ilgili “özel alan kredisinden a/ olmamak şartıyla” hizmet içi eğitime alınacağını aktardı. Rehberlik kurslarına  28.09.2015 tarihine kadar başvuru yapılabilecek.
MEB’in kursla ilgili yönergesi için tıklayınız
 
 
 

İlgili Haberler