Rektör öğrencileri ve velileri provokatörlükle suçladı!

Adnan Menderes Üniversitesi(ADÜ) mezuniyet töreninde yaşanan ve binlerce öğrenciyle birlikte ailelerini mağdur eden aksaklıkların protesto edilmesi, rektör Osman Selçuk Aldemir’i kızdırdı. Rektör, törenin ardından yerel bir gazetede çıkan röportajında öğrenci ve ailelerini provokatörlükle suçladı.

10 Haziran Pazartesi günü ADÜ öğrencileri, mezuniyet töreninde bir araya geldi. Önceki yıllarda farklı fakültelerde farklı gün ve saatlerde gerçekleştirilen mezuniyet törenleri, bu yıl üniversite yönetiminin aldığı kararla tek noktada yapılmak üzere birleştirildi. 22. Mezuniyet Töreni için Aydın Adnan Menderes Stadyumu’nda bir araya gelen öğrenciler ve aileleri, organizasyondaki hatalar nedeniyle mağdur edildiler.

Törenin yapılacağı stadyumun kapasitesinin yetersizliği, yüzlerce veli ve öğrencinin stada giriş yapamamasına neden oldu. Pek çoğu farklı şehirlerden gelen aileler stad kapısının dışında kaldılar. Giriş noktalarının bazılarında polis ve aileler arasında gerginlikler yaşandı. Henüz girişler tamamlanamamışken tören programının başlatılması ve programın hemen başında yoğun şekilde yağan sağanak yağmurun tören için gelenleri mağdur etmesi protestolara neden oldu.

Özensiz bir şekilde hazırlanan organizasyonun stadyumdaki binlerce kişi tarafından protesto edilmesi üzerine, stad mikrofonundan yapılan uyarılarda, “Tepki göstermeyin, bereket yağıyor mübarek” ifadesinin kullanılması tepkilerin dozunu iyice arttırdı.  Bazı öğrenciler protokol tribününün önüne giderek rektör ve dekanlara tepki göstererek stadyumu terk etti. Olayların ardından mezuniyet töreni iptal edildi.

Ertesi gün yerel bir gazeteye açıklamalarda bulunan ADÜ Rektörü Osman Selçuk Aldemir, öğrencilere ve ailelerine “provokatör” benzetmesinde bulundu.

Organizasyonda herhangi bir kusurları olmadığını dile getiren Aldemir, törenin yarım kalmasının nedeni olarak sağanak yağmuru gösterdi. Yağmurun yağması karşısında yapacakları bir şey olmadığını, ancak öğrenciler ve aileler arasında yer alan provokatörlerin ortamı karmaşaya sürüklediğini dile getirdi.

Adnan Menderes Üniversitesi’nin 22. Dönem Mezuniyet Töreni’nde yaklaşık 12.400 öğrenci yer alacaktı.

İlgili Haberler