Rennan Hoca’dan ‘Evren ve Evrim’ dersi

Rennan Pekünlü cezaevine girmeden bir önceki gün İzmir’de son dersini verdi. Öğrenciler tarafından yalnız bırakılmayan Pekünlü, son mesajını ise 5 gün öce FKF’nin 2’inci Kongre’sine göndermişti.

Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri eski öğretim üyesi Rennan Pekünlü, başörtülü öğrencisini derse almadığı için, eğitim hakkını engellediği iddiasıyla 2012 yılında iki yıl bir ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Cezası Yargıtay’ca onaylanan Pekünlü için benzer iki dava daha görülürken, bu davalar kapsamında da 12 yıl hapsi isteniyor.

Bugün, İzmir Bornova Büyük Park içinde yer alan Evlendirme Dairesi’nde “Evren ve Evrim” başlıklı yapılan derste akademisyenler, aydınlar ve öğrenciler Pekünlü’yü yalnız bırakmadı.

‘Renan Hoca yalnız değildir’

Birçok kurum tarafından desteklenen evrim dersinde konuşan Rennan Pekünlü, “Bu desteğiniz için çok teşekkür ederim. Beni ben yapan sizlersiniz. Bu son dersimiz değil. Daha yapacak çok işimiz var. Daha sona gelmedik” diye konuştu.

Türbanla üniversiteye girilmesini Anayasa Mahkemesi’ne ve yasalara uygun olarak tutanak altına aldığı için AKP’nin hedef aldığı Pekünlü, dersin ardından Foça Açık Cezaevi’ne uğurlandı.

Son dersi dinleyenlerin “Rennan Hoca yanlız değildir” sloganları atmasının ardından gözyaşlarını tutamayan Prof. Pekünlü, 4 ay 10 gün boyunca cezaevinde kalacak.

Rennan Hoca’dan son mesaj FKF’ye

Prof. Dr. Rennan Pekünlü 22 Kasım günü yapılan FKF’nin 2. Kongresi’ne yolladığı mesajda gençlere “ümidinizi yitirmeyin” diye seslenmişti.

Pekünlü’nün “Toplumun kazanımlarını yitirmeme yönündeki savaşımımızla, hapislere de girsek, gurur duyacağız” diye bitirdiği mesajı şöyle:

“Ümidinizi yitirmeyin; sosyal olayların gidişi olumsuz görünse de bu olayların son durağını öngörmek çok zor!

O son durağı mücadelemizle bizler belirleyeceğiz.

Sizler, FKF üyeleri, bu yöndeki çabalarınızla laikliğin korunması ve kollanması, hukukun üstün kılınması mücadelesine çok değerli katkılarda bulunuyorsunuz.

Uzun soluklu mücadelemizden yılmayacağız; kitleleri bilinçlendirme görevimizi aksatmayacağız; bizler bireysel değil toplumsal sorumluluğumuzla varız.

O nedenle toplumun kazanımlarını yitirmeme yönündeki savaşımımızla, hapislere de girsek, gurur duyacağız.”

rennan

İlgili Haberler