Sadece Diktatör’e bir yasak daha!

Onur Orhan’ın yazıp Barış Atay’ın sahnelediği ‘Sadece Diktatör’ adlı tek kişilik oyuna bir yasaklama daha geldi. Oyuna izin için başvurulan Kaymakamlığın gerekçesinde tiyatronun daha önce dört il valiliğince yasaklandığı, Muğla’da da izin verilemeyeceğinin yazılması dikkat çekti.

Onur Orhan’ın yazıp, Caner Erdem’in yönettiği ve oyuncu Barış Atay’ın sahnelediği “Sadece Diktatör” adlı tek kişilik oyuna bir engelleme de Muğla’dan geldi.

Fikir Kulüpleri Federasyonu’nun (FKF) 2 Mart saat 19.00-23.00 saatleri arasında Gazi Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde ‘Sadece Diktatör’ oyununu sahnelenmesi için merkez ilçe Kaymakamlığı’na yapılan başvuruya Muğla Valiliği’nin de oluruyla olumsuz yanıt geldi. Yurt genelinde birçok şehirde hem oyuna hem de başrol oyuncusu Atay’a gelen tahammülsüzlük Muğla’da da sürdürüldü. Yasaklama kararında, Ankara, İzmir, Kocaeli ve Van İl Emniyet Müdürlükleri’nin yasaklama yazısı ve Muğla Valiliği’nin yasaklamaya yönelik onayı hatırlatılarak, FKF’nin başvurusu reddedildi.

Gerekçe olarak diğer illerde gerçekleşen yasaklamalar gösterildi!

Yasaklama kararına ilişkin resmi gerekçe olarak ise, ‘kamu ahlakı’ ve ‘hak ve özgürlüklerin korunması’ şeklinde ifadeler kullanıldı. Hak ve özgürlükleri korudukları savunulan kararla, tiyatro oyununun yasaklanması ise insan aklıyla dalga geçildiği yorumlarına neden oldu.

Gerekçede ayrıca, tiyatroyu düzenleyen ve sahneleyen Atay ve tiyatro ekibine dönük bir takım “hassasiyetler” olduğu savunulurken şu ifadeler kullanıldı:

“Halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesim aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik edeceği, bu nedenle kamu güvenliği açısından açık ve yakın tehlikenin ortaya çıkabileceği, ayrıca kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın ve genel ahlakın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması tehlikeye düşebileceği göz önünde bulundurulduğunda, yapılmak istenen “Sadece Diktatör” adlı tiyatro organizasyonunun katılacak olan grup be şahıslara yönelik bir takım toplumsal duyarlılıklar nedeniyle de bazı kesimler tarafından tepki gösterilebileceği ve provokasyonlara neden olabileceği değerlendirilerek söz konusu oyuna Ankara, İzmir, Kocaeli ve Van Valiliklerince izin verilmemiştir.”

İlgili Haberler