Salatalık turşusu ve laiklik

Yazının başlığı absürt görünse de gerçekten konuyu en iyi anlatan başlıktır. Öyle ki laiklik ve salatalık turşusunun bağlantısını kurmaya çalışacaktır.

Herhangi bir meselede başarılı olmanın ana noktası onu hayatının merkezine koymaktır, hemen her şeyi o meseleye bağlayabilmek ve buradan insanları ikna edici bir söylem yaratmaktır. Bu siyasette daha fazla böyledir. Tabir yerindeyse kafayı kırıp dünyanın en önemli mevzusu haline getirmektir o meseleyi amaç. Üstelik siyasette illüzyon bolcadır. Örneğin herkes açısından o kadar da önemli olmayan bir mevzuyu ele almak zorunda kalırsın bazen ve bu ayakları yere basmayan bir görüntü ortaya çıkarır. Her şeyi buraya bağlamak nesnel olarak imkansızlaşır.Türkiye şu an laiklik açısından öyle bir hale geldi ki, turşuyu bile bu meseleye bağlamak zorluk yaratmıyor.

Bir Çubuk’lu olarak (Ankara’nın turşusu ile ünlü ilçesi) IŞİD denen yobaz örgütün bir kaç ay önce turşuyla ilgili yaptığı açıklamadan* sonra laikliğin önemini bir kez daha anladım. Şaka gibi değil mi turşu üzerinden laikliğin değerinin anlaşılması. IŞİD turşuyu yasaklamasının salatalıktan tahrik olmalarıyla ya da kendilerinden başka hıyara tahammülleri olmamasıyla ilgili var mı bilmem, ama turşu gibi bir lezzeti din adına yasaklayan zihniyete mutlaka karşı gelinmeli. Allah’tan Çubuk’lu FKF’li gençler gereken cevabı verdi de rahatlamıştık.**

Mevzi kaybetmeye tahammülümüz yok!

Türkiye’de laiklik kavramını bayrak yaparak savunmanın, o güne değin siyaseten temsiliyetini ele alan kesimlerle alakalı olarak kimi sıkıntılı yanları vardı. İki ana uğrak bu kısıtları yerle bir etmiş, Türkiye’de siyaseten kartları yeniden karmıştır. İlki gerici-hırsız iktidarın perçinlendiği 2011 Referandumu ikincisi ise 2013 Haziranı’dır. birincisinin önemi Laiklik ve Emek düşmanlarının galibiyetidir. Bu saatten sonra, laikliği koruyamayanların esamesinin okunmayacağı bir dönemdir içine girilen. 2013 Haziranı ise, laiklik fikrinin emekçi karakterinin baskınlaşmasını ve devrimci bir hatta çekilmesinin miladıydı. Çekim merkezine giren sadece laiklik fikri değildi elbet, devrimcilikte laiklikle olan nesnel ve öznel kısıtlarını masaya yatırdı. Burada dostlarımızın yakın dönemdeki tutumlarına dair eleştiriler yapmak mümkün fakat gereksiz. Bu algı değişimi hayırlıdır fakat biraz gecikmiştir. Biraz gecikmiştir çünkü; herifçioğlu ‘ulemaya sorarım’ dediğinde yapay gündem denirse anaokulunda din dersine, bütün okulların imam-hatip olmasına, IŞİD’e verilen desteklere karşı savaşmak zorunda kalırsın. Siyasette mevziler önemlidir, bir mevzi kaybedersen konum alman zorlaşır.

Elimizdeki çekiç değil, takım çantası var

Bir laf vardır, elinde çekiç olan her şeyi çivi olarak görür.
Öyle bir dönemdeyiz ki, hırsızlık dinle örtülüyor, kardeş ülkelerle savaşmanın gerekçesi din oluyor, ihalelere fesat karıştırmak, baskı istibdat vesaire her şey dinen aklanıyor, sömürülen, işsiz bırakılan, grev hakkı ellerinden alınan milyonlarca emekçi din üzerinden susturulmaya çalışılıyor, kadının ikinci sınıf insan muamelesi görmesi din üzerinden meşrulaştırılıyor, beş yaşında çocuklara sarıklı cübbeli softalar ‘mürşitlik’ ediyor, giydiğine, içtiğine seçtiğine din adına karışıyorlar, bir hırsız-arsız karması ucubeyi din adına kutsuyorlar.Böylesi bir dönemde, elinde değil çekiç takım çantası bile olsa her şey insana çivi gözüküyor. Bugünün çivisi laikliktir. Her yerde laiklikle ilgili gerçek, hiçbir tartışmaya yer bırakmayan sorunlar vardır. Buna tahammül kalmamıştır. 2013 Haziranında eline isyan bayrağını alan gençler buradadır, kavganın başlangıç düdüğünü çalan kadınlar buradadır, milyonlarca alevi buradadır, ‘yetti artık’ diyen emekçiler buradadır. Ülkemiz tarihinde ilk kez emek siyaseti laiklikle buluşmuştur, tersi ise daha doğrudur, artık laiklik emekçilerin bayrağıdır!

Filler ve Kürt Sorunu*** fıkrasını bilenler için söylüyorum, bu yobaz ve hırsız iktidarını devirene kadar bizim meselemiz de ‘Turşu ve Laikliktir’!

* http://www.milliyet.com.tr/isid-tursu-ve-kuruyemisi-yasakladi–gundem-1930197/
** http://www.odatv.com/mob_n.php?n=ve-oyle-bir-yere-davet-ettiler-ki…-2608141200
*** http://www.uludagsozluk.com/k/filler-ve-kurt-sorunu/

İlgili Haberler