Sanık polis Mevlüt Saldoğan: “Gezi darbesini bastırmakla görevlendirildim”

Haziran Direnişi’nde Eskişehir’de dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz davasının 5. duruşması 26 Kasım’da Kayseri’de görüldü.

Polis, adalet sarayının çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldı. Duruşma 26 Aralık 2014 tarihine ertelenerek, tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verildi.Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı Adliye Sarayı çevresi polis bariyerleriyle çevrildi. Davaya destek için Kayseri’ye gelenler Adliye Sarayına yaklaştırılmadı. Adliyeye çıkan bütün yollar da yaya ve araç trafiğine kapatıldı. Davayı salondan takip edecekler ise polis kontrolünden sonra içeri alındı. Adliye çevresinde TOMA, itfaiye, çok sayıda çevik kuvvet ekibi de hazır bekletildi.

Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan’ın da izlediği duruşmada, tutuklu sanıklar İsmail Koyuncu, Ramazan Koyuncu, Muhammet Vatansever ve Ebubekir Harlar ile polis Mevlüt Saldoğan, tutuksuz olarak Şaban Gökpınar, Hüseyin Engin ve Yalçın Akbulut ‘Kasten adam öldürmek’ suçundan yargılanıyor.

Ali İsmail’e yerde tekmeleyerek ölüme sebep olduğu görüntülerde de açık biçimde görülen sanık polis Mevlüt Saldoğan, savunmasında “Bu ülkenin Cumhurbaşkanı, Başbakanı Gezi için darbe diyor. Ben darbenin bastırılmasında görev aldım” dedi.

Sanık polis Mevlüt Saldoğan’ın avukatı Mutlu Karayılan yaptığı savunmada darp edilen kişinin Ali İsmail Korkmaz olmadığını iddia ederek görüntülerin tekrar incelenmesini talep etti.  Sanık Hüseyin Engin’in avukatı Yahya Ünaldı ise “Dosya Hollanda’ya gönderilsin, yazılı savunma için süre istiyoruz” ifadelerini kullandı. Sanıklardan Yalçın Akbulut’un avukatı Selim Karakoyun “Polis köprüyü tuttuğundan Ali İsmail Korkmaz köprüyü geçemez. O kişi başkasıdır” dedi. Sanık Ebubekir Harlar’ın avukatı Kaan Yırtımcı savunmasında “Müvekkilim Ali İsmail Korkmaz’a sadece çelme takıp bir tekme attı. O da durdurmak için. Davayla ilgili fazla hassasiyet yok, sadece bir kısım medyada hassasiyet var” dedi.

Mahkeme tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına sanık avukatlarının taleplerinin reddine, mütalaa hakkında savunma için ek süre verilmesine ve duruşmanın 26 Aralık tarihine ertelenmesine karar verildi.

İlgili Haberler