‘Şeriata faşizme karanlığa geçit yok!’

İstanbul Üniversitesi Eylül ayının sonundan başlayarak yaklaşık bir ay boyunca IŞİD yanlısı bir çetenin saldırılarıyla karşı karşıya geldi. ÖGB ve çevik kuvvetin tepkisizliğine rağmen ilerici öğrencilerin kararlılığı sayesinde çetenin okula girmesine izin verilmedi. Onlarca öğrencinin gözaltına alındığı bu süreçte, FKF Genel Başkanı Erçin Fırat: “Bu çetenin kökünü kazıyacağız” açıklamasında bulunurken Beyazıt’ta akademisyenlerin, avukatların ve oda temsilcilerinin de katılımıyla bir “Özgürlük Buluşması” düzenlendi.

(İdil Akkuş – Genç Gazete) İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü Fen-Edebiyat Fakültesi’nde ilerici öğrenciler tarafından 29 Eylül Pazartesi günü saat 13.00’te Hergele Meydanı’nda yapılacak açıklama için “AKP yanlısı IŞİD çetesinin Ortadoğu’daki katliamlarına sessiz kalmamak için buluşuyoruz” yazılı afişlerle stant açılıp çalışma yapılıyordu. Çalışmanın ikinci günü, 26 Eylül Cuma tarihinde başlayan saldırılar yaklaşık bir ay boyunca devam etti.  Saldırılar karşısında öğrencilerin eylemi ve kararlılığı dururken en sık kullanılan sloganlar ise: “Şeriata faşizme karanlığa geçit yok”, “Katil IŞİD işbirlikçi AKP” ve “Katil IŞİD üniversiteden defol” oldu. IŞİD’in Türkiye sınırına yaklaşmasıyla aynı döneme denk gelen saldırılar, üniversite ve ülke gündemine de oturdu.

26 Eylül’de Edebiyat Fakültesi Hergele Meydanı’nda açılan standa IŞİD yanlısı yaklaşık 15 kişilik bir grup saat 12.30 civarında tekbir getirerek çivili sopalarla saldırdı. Saldırı öncesi, marş söyleyen eli sopalı ve yüzü maskeli grubu Özel Güvenlik Birimleri (ÖGB)  sadece izlemekle yetindi.  Saldırganlar afişleri yırtıp stantları dağıttıktan sonra da “cenk, cihat, şehadet” sloganlarıyla saldırıyı haber alan ilerici öğrencilerine saldırdılar. Attıkları soda şişesiyle ilerici bir öğrenciyi başından yaraladılar ve okula Çevik Kuvvet polislerinin gelmesinin ardından yüzlerindeki maskeyi çıkarıp, İETT otobüslerine binerek okuldan ayrıldılar.

Bütün bu yaşananları DHA: “karşıt görüşlü öğrenciler arasında kavga” başlığıyla verdi ve haberi, Hürriyet, Zaman, Akşam, Türkiye ve Sözcü gibi siteler DHA’nın yorumladığı şekliyle yayınladı.

Saldırının ardından,  İ.Ü. Edebiyat Fakültesi öğrencisi ve Fikir Kulüpleri Federasyonu (FKF) Genel Başkanı Erçin Fırat: “ABD ve AKP destekli bu çetenin kökünü kazıyacağız” dedi. Yaptığı açıklamada fakültelerine daha önce de gerici saldırılar olduğunu hatırlatan Fırat, “İki sene önce Madımak katliamına gönderme yaparak ‘yaktık yine yakarız’ diye gelmişlerdi gereken cevabı vermiştik, yine vereceğiz” şeklinde konuştu.

İstanbul Üniversitesi öğrencileri aynı gün saat 15.00’de Edebiyat Fakültesi’nde saldırıya karşı bir eylem düzenlediler ve ardından hazırladıkları basın açıklamasını okudular. Açıklamanın tam metni şöyle:

“Bugün İstanbul Üniversitesi’nde IŞİD’li çeteler, üniversitede bulunan IŞİD’in Kobane’de yaptığı katliamları teşhir eden afişleri “IŞİD katliam yapmıyor” diyerek indireceklerini söylediler. Üniversite öğrencileri olarak Rojava’da, Kobane’de çocukları katleden, kadınlara tecavüz eden IŞİD çetesine, eli kanlı katillere geçit vermemek için bir araya geldiğimizde, 20 kişilik bir güruh yüzlerinde siyah maskeleriyle, ellerinde çivili sopalarla bizlerin üzerine saldırdılar.

Saldırı sonrasında ne ÖGB ne de polisler hiçbir şey yapmamıştır. Bu katillerin nereden güç aldıklarını biliyoruz. Nasıl ki AKP, Rojava’da insanları katleden IŞİD çetelerine tırlarla silah yardımı gönderiyor, bu katliamcılara her türlü desteği sağlıyorsa bu saldırı da AKP politikalarından bağımsız değildir.

Üniversite öğrencileri olarak, eli kanlı IŞİD çetesine ve onu besleyen AKP’den hesap soracağız. Bulunduğumuz bütün alanlarda mezhepçi-ırkçı-zihniyete karşı, halkların kardeşliğini savunmaya ve barışın sesini yükseltmeye devam edeceğiz.”

“Özgürlük Buluşması”

Yaşananların ardından, 29 Eylül Pazartesi günü, İstanbul Üniversitesi öğrencileri Edebiyat Fakültesi Bahçesi’nde bir “Özgürlük Buluşması” gerçekleştirdiler. Yüzlerce öğrencinin bir araya geldiği buluşmaya öğretim görevlisi Mehmet Cemil Ozansu, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nden(TMMOB) Mesut Geçgel, Türk Tabipleri Birliği’nden (TTB) Eyüp Toraman, Avukat Can Atalay ve Haziran Direnişi’nde kaybettiğimiz Mehmet Ayvalıtaş’ın babası  Ali Ayvalıtaş ve FKF Genel Başkanı Erçin Fırat da katılarak ilerici öğrencilere destek verdiler.

beyazıt3

Erçin Fırat yaptığı kapanış konuşmasında: “İstanbul Üniversitesi’nde devrimciler kolay kolay mağdur olmaz, ezilmez. Bugünden sonra da bunu bu çeteciler ve tüm halkımız görecektir. Daha fazlasını yapacağımıza söz veriyoruz. Gericilikle mücadelemiz sadece üniversitelerde kalmayacak. Mahallelere girip imam hatiplere dönüşen liselere karşı halkımızla birlikte mücadele vereceğiz. Zaten veriyoruz, vermeye devam edeceğiz. Küçücük çocukların başına türban takılıyor. Buna karşı mücadele vereceğiz. Buradan tüm halkımıza çağrımızdır. Mahallelerde, kentlerde, sokaklarda, üniversitelerde kol kola bu gericiliği yıkacağımızı tekrar söyleyelim. Üniversiteler faşizme mezar olacak! Kobane faşizme mezar olacak! Bu ülke faşizme mezar olacak!” sözlerini kullandı.

İstanbul Üniversitesi’nde gerçekleşen buluşmaya Ömer Faruk Eminağaoğlu, İlhan Cihaner, Melda Onur, Can Dündar, Barış Atay ve Egitim-Sen 6 No’lu Şube de destek mesajı yolladı.

Üniversitede IŞİD operasyonları

1 Ekim Çarşamba günü İstanbul Üniversitesi, çok sayıda çevik kuvvet ve sivil polisin okula girip katlarda IŞİD yanlısı çetenin üyelerini aramasıyla karşılaştı.  IŞİD yanlısı olduğu ileri sürülen 3 kişi gözaltına alındı. Gerici çete, 7 Ekim Salı ve 8 Ekim Çarşamba günlerinde de okula tekrar girmeyi denedi ancak öğrenciler tarafından püskürtüldü.

“Doğru dur yoksa sıkarım”

9 Ekim’de ise fakülteye gelen 10 IŞİD yanlısı bahçede oturan solcu öğrencilere saldırdı ve ardından çevik kuvvet okula girerek solcu öğrencileri gözaltına aldı. Olaydan görüntü almak isteyen bir Sendika.Org muhabiri polisler tarafından darp edildi ve aralarında 4 FKF üyesinin de bulunduğu 28 öğrenciyle birlikte gözaltına alındı. Saldırganlar ise her zaman olduğu gibi ellerini kollarını sallayarak okuldan ayrıldı. Gençlik Muhalefeti üyesi kalp hastası bir öğrencinin de gözaltılar sırasında fenalaştığı bildirildi. Polisler bahçede oturan ve olaylardan haberi olmayan bir genci ise kafasına kaskla vurarak gözaltına aldı. IŞİD yanlılarının saldırısından sonra okula giren çevik kuvvet polisi FKF üyesi bir öğrenciyi elindeki silahı doğrultarak “Doğru dur yoksa sıkarım” diyerek tehdit etti. Saldırı ve gözaltıların ardından aynı gün saat 13.00’de eylem yapan üniversite öğrencilerinin yaptıkları basın açıklamasında: “Senelerdir okullarını savunan biz İstanbul Üniversitesi öğrencileri olarak devlet destekli çetelere karşı bulunduğumuz alanları savunmaya devam edeceğiz. AKP’nin desteklediği, büyüttüğü IŞİD çetesinde Kobane’de ve Ortadoğu’da yaptığı katliamların da üniversitemize yapılan saldırının da hesabını soracağız.” ifadeleri kullanıldı.

Aynı gün, İstanbul Üniversitesi’nin ardından polis Ankara Üniversitesi ve ODTÜ’de Kobane için eylem yapanlara saldırdı. Ankara Üniversitesi SBF’de okula giren polisin gözaltına aldığı kişiler arasında öğretim üyeleri de var.

10 Ekim Cuma günü ellerinde sopayla IŞİD yanlılarının saldırısı üzerine polisin 5 saldırganı gözaltına aldığı öğrenildi.

Saldırganlar serbest öğrenciler gözaltında

13 Ekim Pazartesi günü IŞİD’ciler sabah erken saatte topluca okula girerken polis sadece izlemekle yetindi. Solcu öğrencilerin okula girmesiyle IŞİD yanlıları saldırıya geçti ancak polis saldırganlar yerine içinde 5 FKF’linin de bulunduğu yaklaşık 30 solcu öğrenciyi gözaltına aldı. FKF’li bir öğrencinin gözaltına alınırken darp edildiği belirtildi. Gözaltılar sırasında IŞİD’cilerin okuldan çıkışı ÖGB’ler tarafından izlendi. Gözaltına alınan öğrenciler önce Beyazıt Karakolu’na ardından Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Aynı gün, Beyazıt Meydanı’nda IŞİD saldırılarını protesto etmek amacıyla toplanan ve pankart açmak isteyen öğrencilere polis saldırdı, 23 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan öğrenciler Beyazıt Meydanı’nda ters kelepçe yapılmış şekilde yerde bir süre bekletildikten sonra, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne götürüldü.

“Elektrikler kesikti izleyemedim”

14 Ekim Salı günü, bir gün önce gözaltına alınan ve Vatan Emniyet Müdürlüğü’ndeki işlemleri bittikten sonra adliyeye sevk edilen öğrenciler için 1 gün ek süre verildi. Hukuksuz uzatmaya bahane olarak ise dosyaya bakan savcı, Çağlayan Adliyesi’nde elektriklerin kesik olması ve görüntüleri bu nedenle izleyememesi olarak gösterdi. Adliyedeki kesinti yalnızca 1 saat sürmüştü.

Gözaltıları ve uzatma süresini protesto eden öğrenciler okulun önünde bir basın açıklaması düzenlediler. Eyleme İnşaat İşçileri Sendikası da destek verdi. Gözaltına alınan öğrenciler 3’üncü günün sonunda serbest bırakıldı.

“Bizler Müslüman öğrencileriz”

İstanbul Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi’nde 24 Ekim Cuma günü bir kez daha IŞİD saldırısı yaşandı. Polis tarafından okuldan çıkarılan ve gözaltına alınan, haftalardır ellerinde çivili sopalarla okula gelen IŞİD’ciler bu sırada: “Yaşasın müslüman öğrenciler”, “Bizler müslüman öğrencileriz, müslüman öğrencilere edilen hakaret cevapsız kalmayacak” ve “Bizler müslüman öğrencileriz, bunlar islama ve Müslümanlığa hakaret ettiği için gerekli karşılığı veriyoruz” şeklinde bağırırken DHA tarafından görüntülendi. Gözaltına alınanlar fakültenin yanında bulunan Beyazıt Polis Merkezi Amirliğine götürüldü.

31 Ekim Cuma günü ise IŞİD yanlıları Beyazıt’ta tekrar saldırdı. Tekbir çekerek ellerindeki sopalarla öğrencilerin üzerine giden saldırganlar bir öğrencinin kafasını yardı. 12 IŞİD yanlısı gözaltına alınırken yaralanan öğrencinin sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

beyazıt4

İlgili Haberler