Silopi’de karargah olarak kullanılan okullar karakol oluyor

Silopi’de sıkıyönetim boyunca karargah olarak kullanılan okulların 4’ü karakola dönüşecek.

DİHA’da yer alan habere göre, Silopi’de sıkıyönetim saldırıları boyunca okulları karargah olarak kullanan asker ve polisler şimdi de okullarda kalıcılaşıyor. Eğitim Sen Silopi Şube Başkanı Metin Alan, Nuh Mahallesi’nde bulunan Cumhuriyet Orta Okulu, Barbaros Mahallesi’nde bulunan Yavuz Selim İlk Öğretim Okulu, Başak Mahallesi’nde bulunan Sevgi İlk Öğretim Okulu ve Şehit Harun Mahallesi’nde bulunan Fatih İlk Öğretim Okulu’nun polis tarafından karakola dönüştürüleceğini öğrendiklerini söyledi.

4 okul karakola dönüştürülüyor

Alan, 4 okulun yasağın gündüzleri kalkmasına rağmen halen devlet güçlerince karargah olarak kullanılmaya devam ettiğini belirtti. AKP hükümetinin kamu kurumlarını kendi siyasi çıkarları kapsamında kullandığına dikkat çeken Alan, 40 yılı aşkındır bir süredir bölgede savaş durumunun yaşandığını ve silahların gölgesinde bu saatten sonra eğitim ve öğretim yapılamayacağının altını çizdi.

‘Yetkiler alındı işlevsizleştirildi’

Okulların karargâha çevrilmesi konusunu yasağın sürdüğü günlerde de il ve ilçede Milli Eğitim Müdürlüğü ile görüştüklerini hatırlatan Alan, “Bizin ‘Niye okullar karargâha çevrildi? Niye okulları AKP’nin savaş politikalarına göre kullanmasına izin veriyorsunuz?’ gibi sorular sorduk, bilgi almaya çalıştık. Bize verilen cevap ‘Bizim elimizde de bir şey yok. Yukarıdan bize dayatılan neyse biz onu yerine getiriyoruz. Bizim il ve ilçe eğitim müdürlükleri olarak, elimizdeki yetkiler alındı. Bize tamamen bazı şeyler dayatıldı. Herkesi işlevsizleştirdiler. Devre dışı bıraktılar’ oldu” dedi.

‘Çözüm değildir’

Eğitim yerlerinin karargâha, kışlaya ve karakola dönüştürülmesine karşı olduklarının vurgulayan Alan, ” AKP hükümetinin baskı ve şiddet yolu ile kendisini toplumda kurumsallaştırmasına karşıyız. Bunlar sorunu derinleştiren yaklaşımlardır. Çözüm getirecek politikalar değildir. AKP’nin derdi eğitim değil, kendi çıkarlarını şiddet yolu ile korumaktır” diye konuştu.

‘Bu yaklaşım sorunu derinleştirir’

Eğitim Sen olarak, baskı ve şiddet yolu ile derinleştirilen savaşın politikalarının çözüm olamayacağını dile getiren Alan, “Çözümü silahların susmasında görüyoruz. Çözüm, halkların talep ettiği sivil ve demokratik anayasal çerçeve altında yapılabilir” ifadesinde bulundu.

İlgili Haberler