Soma davasında karar açıklandı: Patronlar beraat etti!

Manisa Soma’da 13 Mayıs 2014’te 301 işçinin hayatını kaybettiği maden katliamına ilişkin davada karar bugün açıklandı.

Tutuklu sanıklara 15-22 yıl aralığında ceza verilirken, Soma Kömürleri A.Ş. Holding Başkanı Alp Gürkan ve birçok sorumlu hakkında beraat kararı verildi.

Özgürlükçü Hukukçular Platformu’nun davadan aktardığına göre, Soma Kömür İşletmeleri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan’a ‘Taksirle ölüme sebebiyet vermekten 15 yıl hapis cezası ve tutukluluğa devam kararı verildi.

Soma Kömürleri A.Ş. Genel Müdürü Ramazan Doğru’ya ‘taksirle ölüm ve yaralama’dan 22 yıl 6 ay ceza verilerek tutukluluk halinin devamına karar verildi.

İşletme Müdürü Akın Çelik’e taksirle öldürme suçundan 18 yıl 9 ay hapis cezası verilerek tutukluluk halinin devamına karar verildi.

İşletme Müdür Yardımcısı maden mühendisi İsmail Adalı’ya taksirle öldürme suçundan 22 yıl 6 ay hapis cezası verilerek tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Teknik Nezaretçi Ertan Ersoy’a taksirle öldürme suçundan 18 yıl 9 ay hapis cezası verilerek tutukluluk halinin devamına karar verildi.

PATRON BERAAT ETTİ!

Soma Kömürleri A.Ş. Holding Başkanı Alp Gürkan ile birlikte 37 sanık hakkında beraat kararı verildi.

AİLELER KARARA TEPKİ GÖSTERDİ

Davada çıkan karara tepkili olan aileler BirGün’e konuştu. Yıllardır süren davada adalet çıkmadığını belirten aileler, “Bu ülkede sadece zenginlere adalet var. Hepimiz sürecin farkındayız ve davayı AİHM’e götüreceğiz” dedi.

Dava sürecini bin bir zorlukla takip eden aileler, verilecek tazminatları da eleştirerek “Biz çocuklarımıza evler, daireler bırakmak istemiyoruz, babalarının adaletini bırakmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Soma’da iki evladını kaybeden ve direnişte ilk günden beri bulunan Elmas Kaya da tepkisini “Ben iki oğlumu kaybettim ama birçok can kazandım. Bunlar kaç sene alırsa alsın, oğlum geri gelmez ama mücadelemiz sürer” sözüyle dile getirdi.

 

 

İlgili Haberler