Sosyal medya mesajını okuldan atılma sebebi sayan yönetmeliği liseliler değerlendirdi

1 Temmuz Çarşamba günü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde en dikkat çeken değişiklik sosyal medyadan ‘adaba uygun olmayan’ paylaşım yapan öğrencilere okuldan atılma cezası verilmesini öngören madde oldu. Kamuoyunda da tartışma yaratan konuyu lise öğrencileri Genç Gazete’ye değerlendirdi.
(Genç Gazete Haber Merkezi) Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde değişiklik yaptı. 1 Temmuz Çarşamba günü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde en dikkat çeken değişiklik sosyal medyadan ‘adaba uygun olmayan’ paylaşım yapan öğrencilere okuldan atılma cezası verilmesini öngören madde oldu. Tartışmalar sürerken, konunun doğrudan muhattabı olan liseliler değişikliği Genç Gazete’ye değerlendirdi.
“Özgürlük düşmanı bir iktidarın bu yasaklarının liseliler tarafından ciddiye alınacağını düşünmüyorum”
İstanbul Kadıköy Lisesi’nden Furkan, liseler aracılığıyla kendi dindar neslini oluşturmaya çalışan AKP’nin otoritesinin YGS eylemleri, Haziran Direnişi’ne on binlerce liselinin katılması ve Berkin Elvan’ı sonsuzluğu uğurlamak için 300 bin liselinin sokağa çıkması gibi örneklerle sarsıldığını söyledi. AKP’nin baskıyı arttırmaya çalıştığını ancak gençliğin doğru bildiğini korkmadan yapmaya devam edeceğini söyleyen Furkan şu ifadeleri kullandı: “Otoritesi sarsılan AKP okullarda duvarları yükselterek, devamsızlığı sınırlayarak liselileri kontrol altına almaya çalışmıştı. Bugün liselileri istediği kalıba sokamayan AKP, baskılarını artırarak devam ediyor, sosyal medyada kendi otoritesine dokunan her türlü paylaşımı ahlak ve adap adı altında yasaklıyor ve bizi eğitim hakkıyla tehdit ediyor. Ancak biz biliyoruz ki asıl ahlaksızlık onların yaptıklarıdır. Ellerinde kan olan, özgürlük düşmanı bir iktidarın bu yasaklarının liseliler tarafından ciddiye alınacağını düşünmüyorum. Haziran zamanındaki gibi 17-25 Aralık sürecindeki gibi gençlik doğru bildiğini yapacak dayanışmayı büyütecek ve AKP’nin tüm pisliklerini hem sosyal medyadan hem de liselerden korkmadan duyuracaktır.”
“Gayrimeşru baskılar yasallaşmış oldu”
Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi’nden Aslı ise yönetmelik değişikliğinin AKP’nin içine girdiği kriz ve bu krizden kurtulmak için toplumun üzerindeki baskıyı arttırmaya çalışmasını veri alarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Önceki yıllarda da AKP zihniyetine uymayan öğrencilere baskı uygulandığını söylenen Aslı, şimdi ise gayrimeşru baskılar yasallaşmış olduğunu vurguladı. Aslı, değerlendirmesinde şu noktalara değindi: “Okulumuzda kütüphaneler mescide dönüştürülürken buna karşı çıkan liseliler ‘bölücü, yıkıcı’suçlamasıyla okuldan atılacak. Etek giyen öğrencilere karşı taciz timi oluşturulurken kızlı erkekli müzik dinleyen, ders çalışan liseliler ‘genel ahlaka ve adaba aykırı davranış’ suçlamasıyla okuldan uzaklaştırılacak. Geçtiğimiz yıllarda öğretmenler ve idareciler tarafından AKP zihniyetine uymayan öğrencilere gayrimeşru olarak baskı uygulanıyordu. Bu yönetmelik değişikliğiyle birlikte gayrimeşru baskılar yasallaşmış oldu. Ancak ne yaparlarsa yapsınlar gençliği sokmak istedikleri kalıba sokabileceklerini düşünmüyorum.”

İlgili Haberler