“Sosyalizm ve Yerel Yönetimler” paneli yapıldı

Ankara Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde üç gün sürecek Ovacık günlerinde “Sosyalizm ve Yerel Yönetimler” paneli yapıldı. 

Ovacık günlerinin ikinci gününde yapılan panelde, Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, ÖDP MK üyesi Ozan Sürer ve HTKP MK üyesi Erkin Özalp konuşmacı olarak yer aldı.

“Halkımız Ovacık’ın iyi bir belediye olduğunu biliyor”

HTKP MK üyesi Erkin Özalp yaptığı konuşmada, “Ovacık ile görüyoruz ki insanların kendilerini yönetmesinin sermaye iktidarını ortadan kaldırmaktan geçtiğini biliyoruz” dedi.

Ö14971708_1106601136127552_1634394592_ozalp, Ovacık’a ikinci gidişinde yaşadığı sıkıntıdan bahsetti ve şöyle konuştu:

“Ovacık’a ikinci gidişimde sıkıntı yaşamıştım,  sürekli jandarma ile muhatap oldum.  Geçtiğim yerlerde nereye gidiyorsun diye sorduklarında Ovacık’a dedim.  Aldığım tepki ‘Aa orası iyi belediyedir’ Halkımız Ovacık’ın nasıl bir yer olduğunu kavramış”

Özalp, sosyalistlerin başarması gereken şeyin, çoğunluğunu işçilerin oluşturduğu halkın güç ve iktidar haline gelmesini sağlamak olduğunu söyledi. Yerel yönetime bu açıdan bakmalıyız diyen Özalp, halkın yönetimde söz sahibi olmasının önemini vurguladı.

14970915_1106600319460967_746240575_o

“Faşizmin anladığı tek yöntem iyiden güzelde yana olan her şeyi katletmek”

Fatsa’daki yerel yönetimden bahseden ÖDP MK Üyesi Ozan Sürer, Fatsa’nın sürdürülemesini “Faşizmin anladığı tek yöntem iyiden güzelden yana olan her şeyi katletmek” olarak tanımladı.

Sürer, Kenan Evren’in bir konuşmasında Fatsa’yı muhatap almasındaki en önemli şeyin Fatsa’nın yaydığı fikrin büyümesi olduğunu belirtti.

14923930_1106600949460904_736303617_o“En önemlisi bu iş bize dayanışmayı öğretti”

Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu yaptığı konuşmada, bu işin önce nasıl yapılacağını, doğayı nasıl koruyacaklarını ve en önemlisi dayanışmayı öğrettiğini söyledi.

Maçoğlu,  hedeflerinden birinin kendisini yönetebilen, kendisinin toprağı üstünde hakimiyet kuran bir toplum yetiştirmek olduğunu belirtti.

Belediye meclisleri ile halk meclislerini birleştirdiklerinden bahseden Maçoğlu,  yaptıkları işlerin oradaki halkın talepleri doğrultusunda olduğunu ve bu yüzden hiç karşı karşıya gelmediklerini ifade etti.

İlk zamanlar belediye başkanlığı yapmaktan vazgeçmeyi düşündüğünü söyleyen Maçoğlu şöyle konuştu:

“Zamanla çok güzel sözlerle ve destekleriyle bizi her yerde motive eden yoldaşlarımızın olduğunu gördük ve bu işi yapmaya devam edelim dedik”

İlgili Haberler