Şule Çet Davası dün görüldü: Sanıkların çelişkili ifadeleri dikkat çekti

Genç Gazete- Ankara

Ankara’da cinsel saldırıya maruz kaldıktan sonra bir plazanın 20. katından atılarak öldürülen 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Şule Çet’in cinayetinin soruşturulduğu dava dün Ankara 31. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. 

Tutuklu yargılanan sanıklar Çağatay Aksu ve Berk Akand, “cinayet”, “nitelikli cinsel saldırı” ve “hürriyeti tahdit” suçlarından 39’ar yıla kadar hapis cezası istemiyle hakim karşısına çıktılar. Duruşma öncesinde Ankara Adliyesi önünde açıklama yapan Ankara Kadın Platformu, herkesi davayı izlemeye çağırdı ve dava sürecinin sonuna kadar takipçisi olacaklarını belirtti. .

Sanıkların birbiriyle çelişen ifadeleri

Sanık Çağatay Aksu, iddianamenin okunmasının ardından savunmasına başladı. Aksu kendisine yöneltilen tüm suçlamaları reddetti. “Cinayet söz konusu değil. Buraya gelenler gösteriş yapıyor” dedi. Aksu, “Odaya gittiğimde Şule sarkık vaziyette pencerede duruyordu. Ben Şule’yi tutmaya çalıştım. O sırada onu tutmaya çalışırken parmağımın tendomları koptu” diye devam etti. Aksu, yan odadaki arkadaşını çağırdığını ancak müzikten dolayı sesinin duyulmadığını ileri sürdü. Çağatay Aksu, Şule’ye zorla cinsel şiddetin var olduğu sorusunu yalanlayarak, “Ne diyorsunuz, öyle bir şey asla olmadı.” diye cevap verdi. Çet’in avukatları Aksu’yu sorguya aldı, Aksu çelişkili ifadeler verdi. Hakimin “Cinayet ne zaman oldu?” sorusuna “Cinayet demeyelim başkanım” karşılığı verdi. Bunun üzerine hakim, “düşme olayı” ifadesini kullandı. Sanığın hakim ile kurduğu yakın diyalog dikkat çekti.

Sanık Berk Akand ise ifadesinde, ”Ben bir ara yan odaya gittim. Bardağın kırıldığını duydum ama görmedim. Müzik sesi durdu, Çağatay yanıma geldi. ‘Kalk kalk hadi, Şule gitti’ dedi. ‘Nereye gitti?’ dedim ‘Ben gidiyorum deyip camdan atlayıp gitti’ dedi. ‘Saçmalama lan’ dedim ‘Baksana parmağıma ne hale geldi’ dedi, baktım parmağı şişmişti. Çağatay çok sakindi, sonra ‘gel gidelim’ dedi. Ben hiçbir şey hatırlamıyordum şok geçirmiştim. Aşağı indim güvenlikleri gördüm, ‘Buradan bir kız geçti mi?’ dedim Evet geçti demelerini çok istedim. Onlar da bana bir patlama sesi duydunuz mu diye sordular. Ben de patlama duymadığımı söyledim. Şule’yi bulmak istedim, belki yaşıyordur yardım ederiz diye düşündüm.” diyerek ifadesini sürdürdü. ”Sonra Çağatay’ı aramışım nerede kız sen neredesin diye sordum. Çağatay sonrasında geldi. Sonrasında karakola götürüldük. Çağatay’a döndüm ne oldu adam gibi anlat dedim ‘Yarı beline kadar sarkmıştı tutmaya çalıştım tutamadım’ dedi. İfademiz alındı bu şekilde ifade verdim. ” dedi.

Şule Çet’in tırnaklarında DNA’sının çıktığını hatırlatan mahkeme başkanına sanık Akand, “Tokalaştık halay çektik. Kuru yemiş paketini ona uzattım. Dokunduğumuz nesneden de geçiyormuş. Laptop’tan geçebileceğini düşünüyorum. Ben Şule’nin nasıl düştüğünü bilmiyorum” yanıtını verdi.

Sanıkların avukatı #SuleCetİcinAdalet etiketinden şikayetçi oldu

Tanıkların ifade vermelerinin ardından Şule Çet’in aile avukatı Umur Yıldırım bilirkişi raporunu mahkemeye sundu. Yıldırım, raporda cinsel saldırı olduğunun delillerle ortaya konulduğunu belirtti.

Çağatay Aksu’nun delilleri kararttığını vurgulayan Yıldırım, “Hangi zihniyetin öldürdüğü açık. Bu saatte sokağa çıkmanın uygun olmadığını belirten bir rapor sunuldu mahkemeye. Bu emsal olarak bir dava. İntihar anlık olmaz. Cinsel saldırının yani sıra insan öldürmeden de tutuklasınlar ve tutuklulukları devam etsin” dedi.Sanıklar tutukluluk durumuna itiraz etti. Sanık avukatları ise Şule’nin intihar ettiğini iddia ederek beraat talep etti.Sanık avukatı, müvekkillerinin tutukluluğuna yetecek kadar kanıt olmadığını belirtti. Sanıkların avukatlarının beraat talebi salonda gerginlik yarattı. Sanıkların yakınları beraat talebini alkışlarken tansiyon yükseldi.

Sanık avukatı, sosyal medyada kullanılan #SuleCetİcinAdalet etiketinden bahsederek, “Binlerce tweet atmışlar. O yüzden bu duruşma salonu bu kadar kalabalık” dedi. Sanık avukatı #SuleCetİcinAdalet etiketinden şikayetçi oldu.

Duruşma 15 Mayıs’a ertelendi

Şule Çet’in darp izleri nedeni için yeni rapor alınmasına, tokalaşma ile DNA geçmesinin mümkün olup olmadığı yönünde ayrı rapor alınmasına, Berk Akand’ın mesajlaşma saatlerini tespiti için raporun hazırlanmasına karar verildi. Sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verildi. Duruşma 15 Mayıs’a ertelendi.

Ne olmuştu?

Üniversite öğrencisi Şule Çet, 29 Mayıs 2018’de Ankara’da bir plazanın 20. katından şüpheli bir şekilde düşerek hayatını kaybetti. Çet’in ölümünün ardından, yakınları cinayet suçlamasıyla başvurdu. Aynı dairede bulunan Çet’in patronu Çağatay Aksu ve arkadaşı Berk Akand, gözaltına alındı. Çet’in otopsi raporunda ölmeden önce cinsel saldırıya uğradığı ortaya çıktı. Şule Çet’in ölümüyle ilgili toplanan deliller ışığında şüpheliler Çağatay Aksu ve Berk Akand’ın tekrar gözaltına alınarak tutuklandı. Hazırlanan iddianame sonucunda iki sanık için “cinayet”, “ırza geçme” ve “hürriyeti tahdit” suçlarından ceza istendi. Berk Akand ve Çağatay Aksu hakkında ağırlaştırılmış müebbet ve 39 yıla kadar hapis cezası istendi.

 

 

 

 

 

 

İlgili Haberler