Taksim Dayanışması: Gezi’nin içeride veya dışarıda finansörü yoktur

Gezi Direnişi’ne yönelik başlatılan soruşturmalar üzerine Taksim Dayanışması basın açıklaması yaptı.

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nde yapılan açıklamada, Taksim Dayanışması adına hazırlanan basın açıklamasını TMMOB Mimarlar Odası ÇED Danışma Kurulu Sekreteri Mücella Yapıcı okudu.

Mücella Yapıcı, Gezi’nin Türkiye tarihinin en parlak en onurlu sayfası olduğunu belirterek “Gezi’nin şefi ve içeride veya dışarıda finansörü yoktur. Bu süreçte onlarca kişinin gözünü kaybettiği, binlerce kişinin yaralandığı, katledilenlerin faillerininse korunmuştur. Yargılanması gerekenlerin ölüm ve yaralanmalara neden olanlardır. Haklı talepler karşısında düşman yaratma, suç icat etme ve ‘darbe ve terör örgütü’ çıkarma girişimlerine tepki gösterilerek ilk günkü taleplerinin arkasındayız” dedi.

“Gezi bu ülkedeki tek adam rejimine karşı en büyük ilk itirazdır”

Açıklamanın okunmasının ardından Taksim Dayanışması bileşenlerinin temsilcileri konuştu. Gezi Direnişi’nde yaşamını yitiren 8 yurttaşı anarak sözlerine başlayan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Gezi bu ülkedeki tek adam rejimine karşı en büyük ilk itirazdır. Gezi işçidir, emekçidir. Gezi gençliktir, asla yenilmeyecek kadar da kadındır. Gezi bu ülkenin halkıdır. Gezi’ye suç ve suçlu elbisesi giydirmenin, terörize etmenin toplumda hiçbir karşılığı yoktur. Bu ülkenin emekçileri olarak mücadele tarihimizde Gezi’ye sahip çıkıyoruz” ifadelerini kullandı.

“5 yıl geçti iktidarın Gezi kabusu bitmedi”

Gezi direnişin üzerinden 5 yıl geçti ama siyasi iktidarın gezi kabusu bitmedi” diyen TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz da “Siyasi iktidarın tüm fütursuzluklarına karşı çıkıştır Gezi. Gezi bu ülkenin başına gelmiş en güzel şeydir. Bizler bu direnişin içinde olmaktan gurur duyuyoruz. Bu onurun kirletilmesine izin vermeyeceğiz. Gezi onların kabusları olmaya devam etsin” şeklinde konuştu.

“Yine olsa yine Gezi’de olacağım”

Son sözü alan Berkin Elvan annesi Gülsüm Elvan da “Gezi sudur, ekmektir. Orası çocukların oyun alanı. Orada benim canım gitti. Ama bugün yine olsa, yine Gezi’de olacağım” dedi.

İlgili Haberler