Tatilde izlemek için 13 eğlenceli anime

Okullar tatile girerken tatili iyi bir şekilde değerlendirmek için Genç Gazete okurlarına 13 eğlenceli anime önerisi.

1) Full Metal Alchemist

1

Tür: Doğaüstü, Aksiyon, Drama
Bölüm Sayısı: 51
Konusu: Elric kardeşler Edward ve Alphonse ölen annelerini diriltmek için simyaya başvururlar. Ama insan ruhu ile değiş-tokuş yapılacak eş değerde bir şey bulunmamaktadır. Deney sırasında büyük kardeş Edward bacağını, küçük kardeş Alphonse ise bedenini kaybeder. Edward elindeki son çareyi kullanıp Al’ın ruhunu bir zırha bağlamayı başarır ama bu esnada da kolunu kaybeder. İki kardeş annelerini diriltmenin imkansız olduğu büyük kayıplardan sonra anlar. Automail sayesinde mekanik uzuvlarına kavuşan Ed, kardeşine olanların kendi suçu olduğuna inanır. Al’ın bedenini geri almak ve simyayı daha da iyi öğrenmek için Elric kardeşler evlerini yakıp bir yolcuğa çıkarlar.
-Inglorious Basterds, Indiana Jones: Raiders of the Lost Ark, Harry Potter sevenlere tavsiye edilebilir.

2) Hellsing

2

Tür: Vampir, Aksiyon, Korku, Doğaüstü
Bölüm Sayısı: 13
Konusu: Vampierlerle mücadele sonudunda en itibarlı kurum olan Hellsing Institute ve onun gizli silahı Alucard, bir köyü komple zombi haline getiren ve onların kanıyla beslenen vampirle savaşmaya giderler. Aynı köye daha önceleri defalarca polis güçleri gönderilmiş lakin içlerinden sadece acemi polis Seras Victoria sağ kalmıştır. Onu vampirin elinden  kurtaran Alucard, vampirle dövüşürken Seras yaralanır. Alucard ona iki seçenek sunar, ya orda ölecektir ya da Alucard’ın kanını içip yeniden doğacaktır. Seras ikincisini seçer ve birlikte maceraya atılırlar.
-Blade, Underworld sevenlere tavsiye edilebilir.

3) Shingeki no Kyojin

aybüke

Tür: Trajedi, Fantastik, Korku
Bölüm Sayısı: 25
Konusu: İnsanların ve devlerin olduğu bir dünyada inanlar, devler tarafından sürekli öldürülmektedir. Kendilerini korumak için devasa surlarla çevrilmiş şehirlerde yaşayan insanlar kendilerini bu şekilde saldırılardan koruyabilmişlerdir. Eren Yeager ve Mikasa Ackerman devlerle savaşmak ve dışarıdaki dünyada neler olup bittiğini görmek istiyorlardı lakin bir gün hiç görülmemiş büyüklükteki bir dev, şehre saldırır ve surda büyük bir delik açar. Bu delikten şehre akın eden diğer küçük devler insanları öldürmeye başlar. Eren ve Mikasa saldırıdan kurtulur fakat anneleri bir dev tarafından gözleri önünde yenir.  Eren ve Mikasa, bundan sonra hayatlarını devlerle savaşmada adar ve annesinin intikamını almak isteyeceklerdir.
-Game of Thrones, Merlin, The Walking Dead sevenlere tavsite edilebilir.

4) Hunter X Hunter

4

Tür: Doğaüstü, Macera
Bölüm Sayısı: 62
Konusu: Bir adada yalın bir hayat süren Gon Freecs, bir gün uzun zaman önce öldüğünü sandığı babsının aslında ölmediğini ve dünyanın en ünlü avcısı olauğunu öğrenir. Babası ile karşılaşma umudu ile heyecanlanıp ‘Hunter Sınavı’na girmeye karar veren Gon, herkesin kolayca geçemeyeceği bu zorlu sınavı babasını görme umuduyla bitirmeye kararlıdır. Sınavda verilen zor görevlerin yanı sıra yarışmaya katılan katillerle de savaşmk gereklidir.
-Indiana Jones, National Treasure sevenlere tavsiye edilebilir.

5) Cowboy Bebop

5

Tür: Macera, Aksiyon, Bilim Kurgu, Drama
Bölüm Sayısı: 26
Konusu: 2021 yılında gezegenler arası seyehat mümkün hale gelmiştir ancak bu ulaşımı sağlayan atlama ağında büyük bir hata mevcuttur. İhmal edilen bu düzensizlik sistemde bütük bir felakete yol açmıştır. Ayda bulunan atlama geçidi patlar ve ay yüzeyinde kocaman bir delik oluşur. Aydan kopan parçalar dünya yüzeyine düşer ve dünyanın büyük bir bölümü ile birlikte milyonlarca insan ölür. İnsanların büyük bölümü yer altına sığınmıştır, imkanı olanlar yaşam koşulları oluşturulmuş gezegenere sığınmışlardır. Hikaye, bu olaydan 50 yıl sonra gerçekleşen olayları konu alır. Spike Spiegel ve ortağı Jet Black, güneş sisteminde bulunan iki haydut avcısıdır. İkili, geçimlerini sağlayabilmek için Bebop adını verdikleri gemileriyle aranılan suçluların peşinden sistemin bir ucundan diğer ucuna yolculuk etmektedir. Bu yolculuk sırasında yaşadıkları olaylar ve bir karakterin geçmişle yüzleşmesi, hikayenin anafikrini oluşturmaktadır.
– Dead Space: Downfall, Gravity, Star Trek ve Interstellar sevenlere tavsiye edilebilir.

6) Mirai Nikki

6

Tür: Drama, Aksiyon, Romantizm
Bölüm Sayısı: 26
Konusu: Yuki çevresiyle iletişimi zayıf, cep telefonundan günlük yazarak tüm gününü geçiren ve hayali arkadaşlarıyla konuşmakla gününü geçiren biridir. Bir gün hayali arkadaşlarından biri olan zaman tanrısı “Deus Ex Machina” Yuki’yi 12 katılımcılı bir yarışmaya katar. Zamanla Des’un hayali biri olmadığını fark eder. Bu yarışmada herkesin bir günlüğü vardır. Günlüklerde yarışmacıların geçmiş ve gelecekleri yazmakla birlikte bu günlüklerin kendine özgü faydaları ve zararları vardır. 90 gün içeriside herkes günlüklerini kullanarak birbirlerini öldürmeye çalışacak ve en son hayatta kalan kişi Deus’un yerine zaman tanrısı olacaktır. Yuki’nin sınıf arkadaşlarından biri olan Yuno da günlük sahibi yarışmacılardan biridir ve Yukş’ye aşıktır. Amacı bu yarışmadan Yuki ile birlikte sağ çıkabilmektir. Yuki günlük sahibi birinin saldırısından Yuno sayesinde kurtulunca, birlikte hayatta kalma müzadelesi vereceklerdir.
-The Hunger Games, Buffy the Vampire Slayer sevenlere tavsiye edilebilir.

7) One Piece

7

Tür: Aksiyon, Macera, Komedi
Bölüm Sayısı: 676
Konusu: Ana karakter Monkey D. Luffy’nin en büyük hayali, Korsan Kral olmak ve IOne Piece denen kimsenin bilmediği ve elde edemediği hazineye ulaşmaktır. Küçğk yaşlardan beri sürekli bunun hayaliyle yaşayan Luffy bir gün yanlışlıkla bir şeytan meyvesi (akuma no mi) yemiştir ve bu şeytan meyveleri yiyen kişilere çok üstün güçler sağlamaktadır. Ancak bu güçlerin en büyük bedeli, asla yüzememektir. Luffy’nin yediği meyve onu bir lastik çocuğa dönüştürür. Bu olaydan yıllar sonra hayalini gerçekleştirmek için Luffy denize açılır. Yolculuğu sırasında tayfasını toplayacak ve One Piece’i bulmak için Grand Line’da birbirinden komik ve tehlikeli maceralara atılacaktır.
– Pirates of the Caribbean ve türevi filmler sevenlere tavsiye edilebilir.

8) Steins; Gate

8

Tür: Komedi, Bilim Kurgu, Gerilim
Bölüm Sayısı: 12
Konusu: Özel olarak üretilmiş bir mikrodalga makinesiyle kendi geçmişlerine ileti ve mesaj gönderecilen bir grup arkadaş, bu olayla ilgili bir çok deney yapmaktadır fakat aynı çalışmayı sürdüren başka bir organizasyon birimine yakalanmamaları gerekmektedir.

9) Sword Art Online

9

Tür: Aksiyon, Macera, Fantastik
Bölüm Sayısı: 25
Konusu: 2022 yılında piyasaya sürülen Sword Art Online adlı MMORPG oyunu, başa takılan bir aparat sayesinde oyuncuları kendi dünyasına götürerek gerçek bir role playing oyunu oynamaya imkan vermektedir. Oyuna katılan on bin oyuncu arasında olan Kirito da bu dnyaya giriş yapmış fakat oyuncular bu oyundan çıkış olmadığını fark eder etmez tüm oyuncular geniş bir alana ışınlanmıştır. Oyun yapımcısının yaptığı açıklamaya göre, çıkmanın yegane yolu, 100 katlı SOA dünyasını temizlemek ve her kattaki boss’u öldürmektir. 100. kattaki boss’u öldüren oyundan çıkabilecektir fakat oyunda sağlığı biten oyuncunun gerçek hayatta da sağlığı bitmekte, ölen oyuncu gerçek hayatta da ölmektedir ayrıca dışardan biri oyuncunun kafasındaki aparatı çıkarmak isterse oyuncu bunun tarafından öldürülecektir. Fakat Kirito tüm zorluklara rağmen oyunu bitirip çıkmayı hedeflemektedir.
-Butterfly Effect, Eternal Sunshine of the Spotless Mind ve Groundhog Day sevenlere tavsiye edilebilir.

10) Bleach

10

Tür: Aksiyon, Dövüş, Doğaüstü
Bölüm Sayısı: 200
Konusu: Ichigo Kurosaki, ölülerle iletişim kurma becerisi olan 15 yaşında genç bir erkektir. Günlerden bir gün, ölüm tanrısı (shinigami) Kuchiki Rukia, Ichigo’nun odasına gelir ve Ichigo’nun onu görüyor olmasına çok şaşırmıştır. O an çevrede bulunan kötü ruhlarla dövüşürlerken Rukia güçlerini Ichigo’ya aktarır. Shinigami güçlerini edinen Ichigo, Rukia ile birlikte kötü ruhlarla savaşarak onları yok etmeye başlar.
-The Last Samurai, The 6th Sense sevenlere tavsiye edilebilir.

11) Death Note

11

Tür: Dram, Macera, Doğaüstü, Shounen
Bölüm Sayısı: 37
Konusu: Yagami Light, üniversite sınavlarına hazırlanan gayet başarılı ve zeki bir lise öğrencisidir. Fakat ülkede artan suç oranları ve adalet sisteminin yetersizliği onu fazlasıyla rahatsız etmektedir. Bu sıkıntılarını kendi içinde yaşamaya devam ederken bir gün ders sırasında pencereden bakarken bir defterin gökten düştüğünü görür. Okul çıkışında defterin düştüğü yere gider ve defterin üstünde “Death Note” yazdığını görür. Defteri alıp incelediğinde de inanılması mümkün olmayan bir şeyle karşılaşır; “Bu deftere ismi yazılan insan ölecektir.” Bunu denemeye karar verir ve o sırada haberleri izlerken, bir adamın bir anaokulundaki öğrencileri ve öğretmenleri rehin aldığını izler. Defterin gerçekliğini test etmek için rehin alan adamın adını deftere yazar. Ve 40 saniye sonra adamın öldüğünü görür. Bunu kendi ideal dünyasını yaratmak için bir araç olarak gören Light, kendi adalet sistemini bu defterle sağlamaya çalışacktır fakat peşine dünyanın en iyi dedektifi L çoktan düşmüştür bile.
-The Following, Orphan Black sevenlere tavsiye edilebilir.

12) Naruto

naruto

Tür: Aksiyon, Macera, Shounen
Bölüm Sayısı: 600
Konusu: 12 yıl önce Yaprak Köyü’ne saldıran 9 kuyruklu tilkinin ruhu bedenine mühürlenen Uzumaki Naruto köyün en haylaz fakat en zeki çocuğudur. Köylüler tarafından içindeki güçlü iblis yüzünden sevilmemesine rağmen en büyük hayali Hokage olup köyü korumaktır. İçindeki tilkiyi ve barındırdığı gücü 12 yaşına kadar bilmeyen Naruto’nun ninja okuluna başlayıp gücünü kontrol etmeyi öğrenmeye çalışması ile macera başlar.

13) Darker Than Black

13

Tür: Aksiyon, Doğaüstü, Dram
Bölüm Sayısı: 25
Konusu: 10 yıl önce Tokyo’da esrarengiz bir şekilde “Cehennem Kapısı” isimli bir bölge ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte ay yok olmuş, yıldızların yerine sahteleri gelmiştir. Bununla birlikte yüklenici denilen doğaüstü güçlere sahip bazı insanlar ve benliği bulunmayan kuklalar ve medyumlar ortaya çıkmıştır. Bu kapının sırrını çözmeye çalışan gizli bir örgüt adına çalışan bir ekip, karşılaştığı gerçekler ve siyasi çıkmazlar ile heyecanlı bir maceraya sürükleniyor.
-Sci-fi filmler sevenlere tavsiye edilebilir.

İlgili Haberler