Tecavüzcü Profesör Hasan Bilgi emekli edildi

 

Tecavüz suçuyla tutuklanan Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nde öğretim üyesi olan Hasan Bilgili’nin cezaevinden çıktıktan sonra verdiği emeklilik dilekçesi onaylandı. Tecavüzcü profesör rektörlük tarafından emekli edildi.  

Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nde öğretim üyesi olan Hasan Bilgili, kendisine ait olan hayvan kliniğinde çalışan bir hekime cinsel saldırıda bulundu. Saldırının ardının mahkemece tutuklanan Bilgili kısa bir süre sonra savcının kararıyla tahliye edildi. Prof. Dr. Hasan Bilgili cezaevinden çıktıktan sonra emekli olmak için emeklilik dilekçesi verdi. Dilekçesi üniversite tarafından onaylanan Bilgili’nin emekliye ayrıldığı öğrenildi.

Hasan Bilgili, 18 Haziran’da Ankara Üniversitesi Rektörlüğü’ne giderek emekliye ayrılmak istediğini belirtti ve emeklilik dilekçesini verdi. Bilgili, 18.06.2019 tarihli dilekçesinde yine aynı tarihin mesai bitiminden itibaren emekliye sevk edilmesini talep etmekte. Dilekçenin verilmesinden bir gün sonra, fiili hizmeti (25) yılı aşmış bulunan Prof. Dr. Hasan Bilgili’nin 18 Haziran mesai bitiminden itibaren emekliye sevk edildiği belirtilerek emeklilik dilekçesi onaylandı.

Olayın duyulmasının ardından 7 Nisan’da yazılı açıklama yapan okul yönetimi, konuya ilişkin soruşturma başlatıldığını ve öğretim üyesinin açığa alındığını bildirmişti.

YÖK kararı beklenmeden emekliye sevk edildi

Ankara Üniversitesi’nde bu olayı soruşturmak için kurulan komisyon da çalışmalarını tamamladı. Öğrenilen bilgilere göre, Bilgili hakkındaki suçlamaları inceleyen komisyon, “kamu görevinden çıkarma” cezası verilmesini talep etti. Komisyonun talebi, bu konuda karar makamı olan Yükseköğretim Kurulu’na (YÖK) iletildi. Lakin YÖK’ün kararı beklenirken, Bilgili’nin dilekçesinin onaylanması ve emekliye sevk edilmesi dikkat çekti.

H. Bilgili’nin serbest bırakılmasını öğrenciler protesto etti

Prof. Dr. Hasan Bilgili’nin veteriner hekim Ç.B.’ye tecavüz etmesinin ardından serbest bırakılmasına öğrenciler ve sivil toplum örgütleri tepki gösterdi. Ankara Üniversitesi Rektörlüğü önünde bir araya gelen öğrenciler ve kadın örgütleri “Tecavüzcü Profesör Hasan Bilgili’yi Aklamanıza İzin Vermeyeceğiz” pankartı açarak eylem yaptı.

Basın açıklamasında, Hasan Bilgili gibi nice sözde öğretim üyeleri akademiden atılana ve bu yaşananlar bitene kadar mücadeleden vazgeçmeyeceklerini söyleyen öğrenciler, açıklamanın geri kalanında, “Gericilik ve erkek egemen sistem yaşamın her alanında kendini dayatıyor. Bu zihniyet üniversitelerde Hasan Bilgili, Rektörlük ve mevcut iktidar arasındaki bağ sonucu Hasan Bilgili’nin salıverilmesi, emeklilik dilekçesinin kabul edilmesi şeklinde vücut bulmuştur.” dediler.

 

İlgili Haberler