Tiran’da öğrenciler harç ücretlerini protesto etti

Genç Gazete- Erva Gün 

Tiran’daki öğrenciler, üniversite harç ücretlerini protesto etmek için Milli Eğitim Bakanlığı’na yürüyüş yaparak dersleri boykot ettiler.

Tiran’daki öğrenciler, üniversite ücretlerini protesto etmek için Milli Eğitim Bakanlığı’na yürüyüş yaparak dersleri boykot ettiler. Protestolar Elbasan Üniversitesinde başladı. Sosyal Bilimler Fakültesi, Filoloji, Yabancı Diller, İktisat, Hemşirelik ve Doğa Bilimleri Fakültesi öğrencileri artan fiyatları protesto ediyor.

‘Tiran’a kadar geleceğiz’

“Burada durmayacağız, gerekirse ve hükümet cevap vermezse Tiran’a kadar geleceğiz.” diyerek açıklama yapan öğrenciler kararlar iptal edilene kadar protestolara devam edeceklerini belirttiler. 

‘Arnavutluk’u tüm Avrupa gibi istiyoruz’

Durresi Caddesi’ndeki Milli Eğitim Bakanlığı önünde yüzlerce Tiranlı öğrenci toplandı ve “Arnavutluk’u tüm Avrupa gibi istiyoruz, tarifeleri kaldırmak istiyoruz, haklarımızı istiyoruz” diyerek protesto gösterisine devam etti.

Öğrencilerin dört talebi var

Üniversite harçlarına zam gelmesiyle birlikte Tirana’da ki öğrenciler artan fiyatları protesto etmeye başladı. Öğrencilerin dört talebi var;

1. Kredi Ücretleri için alınan yeni kararların iptal edilmesi
2. Eğitim ücretinin yarıya indirilmesi
3. Yurt koşullarının iyileştirilmesi
4. Yönetim Kurulu, fakülteler ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında eşit sayıda oy hakkına sahip olmalı ve öğrencilerden bir temsilci seçilmelidir.

Öğrenciler, Milli Eğitim Bakanlığı binasına kağıt, çöp kutusu, kurşun kalem ve yumurta atarak protestolarını sürdürdü. Bakanlıktan kendilerine herhangi bir dönüş alamayan öğrenciler taleplerinin yerine getirilmesini istiyorlar.

Milli Eğitim Bakanı Bakan Lindita Nikolla’nın, yakın zamanda öğrenci talepleri ve Eğitim Bakanlığı’nda devam eden protestolar ile ilgili olarak rektörler ve dekanlar ile bir toplantı düzenlemesi bekleniyor.

 

İlgili Haberler