TTB Raporu: 10 Ekim Katliamında polisin müdahalesi kurtarılabilecek olanların ölümüne neden oldu

TTB Raporu: 10 Ekim Katliamında polisin müdahalesi kurtarılabilecek olanların ölümüne neden oldu.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) ’10 Ekim Ankara Emek, Barış, Demokrasi Mitingi Saldırısı Hekim Tanıklıkları, Uzman Görüşleri, Değerlendirmeler Raporu’nu yayınladı. Raporda yer alan hekim tanıklıkları, saldırının ardından polisin gaz fişeği kullanmasının yaralılara yapılan müdahaleyi kesintiye uğrattığını ve bazı yaralıların ölümüne sebebiyet verdiğini gösterdi.

Ayrıca Raporda, “Polis müdahalesi tıbbi müdahaleyi ve hasta naklini geciktirmesinin yanında polis tarafından kullanılan gaz fişeğinin özellikle solunum ve dolaşım güçlüğü bulunan yaralıların durumlarını ağırlaştırdığı ve kurtarılabilecek olanların ölümüne neden olduğu tanıklıklar ve tıbbi bilgiler ışığında ulaşılan bir sonuçtur. Özellikle adli değerlendirmelerde bu durum göz önüne alınmalıdır. Polis müdahalesi alana ambulansların ulaşmasını da engellemiştir. Bu engelleme de kayıp düzeyini arttıran bir unsurdur” denildi.

Sağlık Bakanı hekim örgütlerini provokasyonla suçlamıştı.

Patlama sonrası yaralılara ilişkin kan ihtiyacı olduğu TTB ve Ankara Tabip Odası’na iletilirken, buna karşılık Sağlık Bakanı yaptığı açıklamalarla başta Ankara Tabip Odası olmak üzere hekim örgütlerini suçlamıştı. Ankara Tabip Odası 16 Ekim 2015 tarihinde yaptığı basın açıklamasıyla bu suçlamaya; 0 Rh(-) kan gereksinimi duyumu üzerine hastanelerin arandığını ve İbni Sina Hastanesi Kan Merkezi’nde böyle bir gereksinim olduğunun teyit edildiğini ve bunun üzerine sadece İbni Sina hastanesine yönelik ve sadece oda üyesi hekimlere yönelik bir çağrı yapıldığını belirterek yanıt verdi. Raporda, Sağlık Bakanı’nın “Ankara Tabip Odası’nın olay günü üyelerine gönderdiği SMS ile gereksiz bir kan bağışı anonsu yaptığını, bunun bir provokasyona destek anlamına geldiğini” ifade ederek Tabip Odası’nı “can kaybına vesile olan bir ortam yaratmak” ile suçlamasının halkı yanıltmayı ve hekimlerin saygın meslek örgütü Türk Tabipleri Birliği ve Ankara Tabip Odası’nın itibarını azaltmayı amaçladığını belirttiği bilgisi de yer aldı.

Olay sonrası ilk saatlerde gelen resmi rakamlar gerçekten uzak.

Rapora göre, TTB’ye olay sonrası ilk saatlerde gelen bilgiler (resmi açıklama ölü sayısını 30 olarak verirken) 75’ten fazla ölüm olduğunu gösterdi. Sağlık Bakanı tarafından akşamüstü saatlerinde ölü sayısının 86 olarak açıklanmasının ardından gece boyunca kriz merkezine gelen bilgiler ışığında TTB gece saat 23:00 itibarıyla “kesin olmamakla birlikte 97 kişinin” yaşamını yitirdiğini, 459 kişinin de hastanelerde tedavi edildiğini ve edilmekte olduğunu açıklanırken, resmi rakamlar olay sonrası günler içerisinde artarak 102 olarak açıklandı.

Kabul edilemez bir ihmal ve sorumsuzluk.

Raporun sonuç bildirgesinde şu ifadelere yer verildi: “10 Ekim günü patlama sonrası hazırlıklı olunsaydı güvenlik güçlerinin acil sağlık hizmeti ulaşımı için önceden belirlenen yol veya yollarda koridor açması, patlamaya bağlı olası yaralıların sağlık durumlarının daha da bozulmaması için gaz vb. sağlığı olumsuz etkileyebilecek ajanların kesinlikle kullanılmaması konusunda eğitimli olması, olay yerine ulaşan ilk sağlık ekibinin olay yeri yönetimi konusunda sorumluluk alması, yaralıların taşınmasında hangi hastanelere yönlendirme yapılacağının önceden belirlenmiş olması ve buna uygun yapılması vb. beklenirdi. 10 Ekim günü yaşananlar İçişleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı tarafından 5 Haziran Diyarbakır ve 23 Temmuz Suruç patlamaları sonrası bu tür olaylarda sağlık hizmetlerinin yürütülmesi açısından sorumluluk taşıyan bir hazırlık yapılmadığını göstermektedir. Bu kabul edilemez bir ihmal ve sorumsuzluktur.”

Atılan gaz fişekleri yaralılara yapılan ilk yardımı kesintiye uğrattı.

Raporun hazırlanmasına temel oluşturan hekim tanıklıkları ise şöyle:

“ Alanda bulunan hekimlerin patlamanın hemen sonrasında yaralılara ilk yardım yapmaya başladıklarını, bu sırada alana polis müdahalesinin olduğunu ve yaralıların bulunduğu alana gaz fişeği atıldığını gösterirken, atılan gaz fişeği, ilk yardım çalışmalarının durmasına neden olmuştur.

Güvenlik güçlerince gaz fişeği atılması nedeniyle yaralıların kurtarılmasında hayati süre olan ilk 15 dakika içerisinde kurtarılabilecek yaralılara alanda bulunan birçok hekim ve sağlıkçı ilk yardım yapmaya başlamışken kesintiye uğramış, müdahale edilememiştir.

Hekimlerin bazı bildirimlerinde yaralıların bulunduğu alana polislerin etrafta bulunanları coplayarak girmeye çalıştıkları, sert ve umursamaz davrandıkları, kalkanları ile iterek insanların yaralılara müdahale etmesini engelledikleri yer almaktadır.

Polis müdahalesi tıbbi müdahaleyi ve hasta naklini geciktirmesinin yanında polis tarafından kullanılan gaz fişeğinin özellikle solunum ve dolaşım güçlüğü bulunan yaralıların durumlarını ağırlaştırdığı ve kurtarılabilecek olanların ölümüne neden olduğu tanıklıklar ve tıbbi bilgiler ışığında ulaşılan bir sonuçtur. Özellikle adli değerlendirmelerde bu durum göz önüne alınmalıdır. Polis müdahalesi alana ambulansların ulaşmasını da engellemiştir. Bu engelleme de kayıp düzeyini arttıran bir unsurdur.”

Raporda yer alan Göğüs Hastalıkları görüşü  tanıklıklara ve literatüre dayanarak aşağıdaki noktalara dikkat çekiyor:

“Göz yaşartan gazlarla ilgili tıbbi müdahalede “bireylerin bulaşmış alandan uzaklaştırılması ve temiz havalı alana taşınması ilk adımdır. Aerosilize gazlar havadan ağır olup, yere çökerler ve bu nedenle bilincini kaybetmiş, yerde yatan bireylerin yerden kaldırılması esastır” vurgusunu yapmakta ve yerde yatan yaralıların gaza yoğun olarak maruz kalmış olabileceğine değinmektedir.  Biber gazı müdahalesi alanda sağlık çalışanlarının acil yardım olanaklarını engellemiştir.

Tanık 10’un ifadelerine değinilerek “patlamadan sonra sara nöbeti geçirerek bilinç kaybı oluşan kadın hastaya resüsitasyon uyguladığında” yanıt alındığını ancak ancak tam o sırada sıkılan biber gazı sonrasında hastanın kusmaya başladığını ve öldüğünü, bu durumda epilepsili bireyin aspirasyona bağlı olarak ölüp ölmediğinin ayırımı gerekmekte olduğu belirtilmiştir.”

İlgili Haberler