Türkiye, İngilizce yeterlilik bakımından 88 Ülke arasında 73. sırada

Genç Gazete- Ankara

Bir dil okulu dünya genelinde anadili İngilizce olmayan yaklaşık 1.3 milyon kişinin katılımıyla araştırma yaptı. Yapılan araştırmanın sonucuna göre Türkiye, İngilizce yeterlilik bakımından 88 Ülke arasında 73. sırada yer aldı.

Sputnik’in haberine göre Education First adlı dil okulu, 2018 yılında dünya genelinde 88 ülke arasında yaptığı İngilizce Yeterlilik Göstergesi (English Proficiency Index) listesini yayımladı.

İsveç ile Hollanda hem dünya hem de Avrupa sıralamasında 70.72 ve 70.31 puanla ilk iki sırayı aldığı araştırmada, Türkiye kendisine 88 ülke arasında 73. sırada yer bulabildi.

Türkiye ‘çok kötüler’ listesinde 

Listede 5 farklı kategori mevcut. Çok iyi, iyi, orta, kötü ve çok kötü adlı listeler grubuna Türkiye ‘çok kötü’ başlığı altında girdi. Çok kötüler listesinde Türkiye’nin yanı sıra İran, Venezuela, Suriye, Azerbaycan, Afganistan, Kamboçya ve Nİkaragua gibi ülkeler yer aldı.

2012’den beri düşüş var 

Türkiye’nin geçen yıl bulunduğu sıralama ise 62’ydi. Bu da 11 sıra birden düşüşe karşılık geliyor. Türkiye 2012 yılında 32’nci sırada yer alıyordu. O tarihten beri her sene geriliyor.

İngilizce düzeyinin en yüksek olduğu il Ankara

Araştırma sonuçlarına göre Türkiye’de İngilizce düzeyinin en yüksek olduğu il Ankara. Onu İstanbul, İzmir ve Eskişehir takip ediyor.

Bölgesel açıdan da İç Anadolu İngilizce yeterliliğinde ilk sırada yer alırken, onu Marmara ve Ege bölgeleri izliyor.

İlgili Haberler