Berkay Ustabaş’ın 3.duruşmasında da tahliye çıkmadı

“Berkin Elvan’ın cenazesine katılmak” suçlamasıyla 9 aydır tutuklu bulunan Berkay Ustabaş davasının 3. duruşması bugün görüldü. Ustabaş’ın tutukluluğunun devamına karar verildi.

Devrimci Gençlik Dernekleri Genel Sekreteri Berkay Ustabaş’ın, ‘Berkin Elvan’ın cenazesine katılmak’ suçlamasıyla 9 aydır tutuklu yargılandığı davanın 3. duruşması bugün görüldü. Duruşmayı takip edenler arasında HDP İstanbul Milletvekilleri Hüda Kaya, Züleyha Gülüm ve İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, Gülsüm Elvan ve ÖDP Başkanlar Kurulu Üyesi Alper Taş bulundu.

Devrimci Gençlik Dernekleri, Ustabaş’ın tutukluluğu süresince sürgüne, işkencelere, koğuş baskınlarına maruz kaldığını ve üniversite öğrencisi Ustabaş’ın eğitim hakkının ihlal edildiğini belirtti. 269 gün komada kaldıktan sonra yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın cenazesine katılmanın suç sayılmasına tepki gösterilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Devrimci Gençlik Dernekleri Genel Sekreteri ve İstanbul Üniversitesi Sosyoloji bölümü öğrencisi Berkay Ustabaş, 5 Ocak’ta “Berkin Elvan’ın cenazesine katılmak” suçlamasıyla tutuklandı. Berkay’ın evinden çıkan bandrollü yasal kitaplar ve müzik albümleri ‘’suç unsuru’’ olarak gösterildi, uydurma deliller tutuklanma gerekçesi sayıldı. Berkay’ı tutuklamaya sevk eden savcı, “Ahdımız var, seni tutuklayacağız” sözleriyle bu davanın hukuki değil, siyasi bir dava olduğunu itiraf etmiş oldu. Yani emri polis verdi, mahkeme heyeti de tutukladı.

Savunmasını yapan Berkay Ustabaş, “Üç duruşmadır bu mahkemenin siyasi olduğunu söyledim. Bu davanın iki yanı var: Biri siyasi, ikincisi ise hukuki. ‘Devrim şehitleri ölümsüzdür’ sloganının atıldığı yazıldı. Ama ne polis fezlekesi de ne de savcılık iddianamesinde böyle bir şey var. Siz bu sloganın suç teşkil ettiğini söyleyip yargılamaya başlamışsınız. Üç celsede de SEGBİS ile katılıyorum. Bu şekilde savunma yapmam engellenmektedir. Sağlıklı savunma yapamıyorum.

2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki iddianameyi alıp dava dosyasına eklemişsiniz. Bakın, o iddianamede ‘örgüt üyeliği’ diye bir şey yok. Üstelik gözaltı sonrasında denetimli serbestlik dahi almadan serbest bırakıldım.” dedi.

Berkay Ustabaş’ın tutukluluğunun devamına karar verilirken, dava 1 Kasım’a ertelendi.

İlgili Haberler