Ülkenin tüm belediyeleri : BİRLEŞİN!

‘’Abi sen o kadar anlattın ütopyaymış, gerçekleşmezmiş, imkansızmış… Gelmedin mi yahu hiç Ovacık’a.’’
Önyargılarımızı bir yere bırakınca emin oluyoruz bu ‘’komünist belediye’’nin halk için çalıştığına. Ayda bir gelen yüklü su faturalarından,öğrenci-tam farketmeksizin kesilen otobüs biletlerinden hepimiz memnun muyuz yoksa?
Kapı önlerine sıkışmış faturalara korkarak bakmaktan, karttan gelen ‘’yetersiz bakiye’’yi duymaktan çok sıkıldık. Haydi gelin, halktan yana bu belediyenin yaptıklarına bir bakalım.
Ovacık Belediyesi’nin ilk icraatı belediye otobüsünü ücretsiz yapmak olmuş. Ee ne de olsa ‘’Komünist Başkan’’ geldi. 30 Mart 2014 öncesinde 1 tl olan ücret şimdi bedava. Halksa para vermekte ısrarcı.Gece yastığa başını koyunca ‘’Biz bu otobüse para vermiyoruz, e başkanım cebinden mi koyuyor?’’ diye düşünmekten kendini alamıyor(!) İsteyenin istediği kadar para koyduğu kutu ise ihtiyaç sahipleri için açılıyor.

 

KOMÜNİST OLDUNUZ YA ŞİMDİ HER ŞEY BEDAVA MI SİZİN ORDA?

Burası, Türkiye’de suyun en ucuz olduğu yer. Hatta öyle ki burda su,sudan ucuz! Ucuz olmakla kalmayıp faturalar da üç ayda bir geliyor.Diğer ilçelere baktığımızda ayda 50-60 tl gelen su faturası Ovacıklılara üç ayda 25-30 tl geliyor. Maçoğlu, suyun metreküpünün 0.50 tl olduğunu belirterek ‘’İstediğimiz suyu bedava yapmaktı fakat kanunen mümkün olmadığı için mümkün olan en aşağı fiyatta tuttuk.’’ diyor. Ucuz su, bedava otobüsün yanı sıra, halka gelir-giderin hesabı da veriliyor. Gerçi kararların çoğunu da Ovacık halkı alıyor ya ! Başkanın makama gelir gelmez oluşturduğu halk meclisi içinde gençleri, esnafı, tamirciyi, doktoru, mühendisi barındırıyor. Bu halk meclisi ayda bir toplanıp ortak kararlar alıyor. Ovacıklı Ayfer Yılmaz ‘’Kararlar halkla birlikte alınıyor. Biz bir şey istersek oluyor, henüz çok kısa bir süre oldu ama çok memnunuz.’’ diyor.

‘’SOSYALİST DÜŞÜNÜP KAPİTALİST YAŞAMIYORUZ.’’

Maçoğlu, devlete ait arazileri üretime açtı.650 dönümlük arazide nohut, fasulye, patates yetiştirdi. Tabi ki hiçbir zaman tek değildi. Başkan halkın her zaman yanındaydı. Komünizmin halk iktidarı olduğunu, halk ile ortak tarım devrimini gerçekleştireceğini söyledi. Üretimden elde edilen gelirlerse öğrencilere burs olarak verildi.
Nohut,fasulye, patatesle sınırlı kalmayan belediye ‘’komünist bal’’ da üretmeye başlamıştı. Ovacık, Pülümür, Hozat ilçelerinde 40 arıcı ile birleşerek Tunceli Arıcılar Birliği ve Dersim Dernekleri Federasyonu ortaklığında organik balları piyasaya sürecek olan Maçoğlu ‘’Komünist balı alan hem kaliteli balın tadını alacak hem de bizim tadımıza varacak ve komünistleşecek.’’ dedi. Böylece Türkiye literatürüne bir de ‘’komünist bal’’ eklendi. Literatüre girmekle kalmayıp Eğitim-Sen’li ihraç edilen öğretmenlerin işsiz kalmayıp üretim yapmasını sağladı. İhraç edilen öğretmene inek ve arıcılık desteği verildi.

 

OVACIK’TA BİR HAYALET DOLAŞIYOR:KOMÜNİZM HAYALETİ

Komünizmin ne olduğu konusunda kafalar biraz da olsa karışık. Maçoğlu’na cezaevinden ‘’Başkanım, sen komünistsin biliyorum ama Allah’ın izniyle bana bir ayakkabı gönder.’’ diye başlayan mektuplar geliyor. Maçoğlu algıları yıkıyor: Komünizmin dinsizlik olmadığını dışarıdaki, içerideki, kahvedeki, sokaktaki insana anlatıyor.
Şırnak’a bağlı Uludere’nin Roboski köyünde halkın onarıma ihtiyaç duyan camide namaz kılamaması muhtarı yetkili makamlarla konuşmaya yönlendirirken aldığı olumsuz yanıtlarla son çareyi Türkiye Komünist Partili Ovacık Belediye Başkanı Mehmet Fatih Maçoğlu’na mektup göndermekte buldu. Eline ulaşan mektupla bir tır çimento göndermekle işe başladı başkan. Türkiye’de artık sosyalistlerin, devrimcilerin halktan yana tavırlarının net olduğunu, şu ana kadarki söylemlerin doğru olmadığının farkına varıldığını belirten TKP’li Ovacık Belediye Başkanı Mehmet Fatih Maçoğlu, “Geçmişte sosyalistleri, komünistleri, devrimcileri din düşmanı olarak gördüler. Biz, insanların, bireylerin, inanç özgürlüklerine, bunun bir kültür olduğuna büyük saygı duyarız.” dedi
Hazır Ovacık’tan bahsetmişken Munzur gözelerini, festivallerde coşkuyla halay çeken gençleri, dışarıdan gelen misafire tereddütsüz evini açan ev sahiplerini, kuzuların peşinde kitap okuyarak Teog birincisi olan çoban çocuklarını da hatırlatayım.
‘’ Abi, sen sahi hiç uğramadın Ovacık’a ‘’

KAYNAKÇA
• Tunceli Ovacık’ta bir hayalet dolaşıyor,komünizm hayaleti, 2014,www.diken.com.tr
• @ovacikbelediye, www.twitter.com
• Memleket hikayeleri-Dersim’de yaşamak,Cemal TAŞ

İlgili Haberler