Üniversiteliler Ankara’da yürüyüş yasağını deldi

Ankara’da “Gericiliğe, savaşa ve AKP’ye karşı” üniversitelilerin yapacağı yürüyüşün önü Cebeci’de kesildi. Polisin provokasyonuna gelmeyeceklerini söyleyip Yüksel’de yürüyüş yapmak isteyen üniversitelilere polis “yürüyemezsiniz” demesine rağmen,  Fikir Kulüpleri Federasyonu ortak basın açıklamasının ardından Madenci Anıtı’na yürüyerek yasağı deldi.

Ankara’da ilan edilen fiili Olağanüstü Hal’den sonra yürümek isteyen öğrenciler polis barikatlarıyla karşılaştı. Polis önce öğrencilerin Ankara Üniversitesi’nden Sakarya Caddesi’ne yürümesine karşın barikatlarla önlem aldı. Ankara’daki üniversitelerden toplanan öğrenciler burada bir basın açıklaması yaparken, polisin provokasyonuna gelmeyeceklerini belirtip Yüksel Caddesi’nde bulunan Madenci Anıtı önünde 15.00’de toplanacaklarını açıkladılar. Öğrenciler adına basın açıklaması yapan Can Kaderoğlu, AKP’nin polisi tarafından engellendiklerini belirtirken, provokasyon olacağı iddiasıyla haftalardır Türkiye’nin başkentinde OHAL ilan edildiğini söyledi.

15.00’de tekrar Yüksel Caddesi’nde bulunan İnsanlık Anıtı’nda toplanmaya başlayan öğrenciler Madenci Anıtı’na yürüyeceklerini polise bildirince polisten “yürüyemezsiniz” cevabını aldılar. Herhangi bir yasal karar olmamasına rağmen polisin yürüyüşü engelleme girişimi ‘OHAL’ olarak değerlendirildi. Üniversiteliler adına konuşan Arda Araz, gençlerin Haziran’da polis izin verdi diye değil saygı, adalet ve özgürlük için yürüdüklerini belirtti. Konuşmacılardan Büke Temizler ise hiçbir baskı ve eziyet karşısında durdurulamayacaklarını, boyun eğmeyeceklerini söyledi. Son olarak Can Kaderoğlu, provokasyon denilerek önlerini kesenlerin hepsinden hesap soracaklarını ekledi.

“Dövüşeceğimiz yeri, kavga edeceğimiz yeri biz seçeriz. Aklınızı başınıza devşirin!”

Ortak basın açıklamasının ardından Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde yeniden buluşan Fikir Kulüpleri Federasyonu üyeleri “yasağı” delerek Madenci Anıtı’na yürüdü. Madenci Anıtı’nda açıklama yapan FKF Ankara İl Başkanı Can Kaderoğlu, “Mücadelenin yiğit neferleri, AKP’nin polisi, katillerin polisi Türkiye’nin başkentinde, Ankara’da olağanüstü hal ilan etmiş durumda. Bu karanlık dikta rejimine karşı Türkiye’nin aydınlığı ve refahı için, halkların kardeşliği için, emekçilerin sömürülmediği bir ülke için yürüyoruz. Gene yürüyeceğiz dedik, önümüze polis barikatları kurdular. Soma’da yitirdiklerimiz için, Ermenek’te yitirdiklerimiz için bu yürüyüşü madenci Anıtında bitireceğiz dedik. Verdiğimiz sözü tutuyoruz. Tayyip Erdoğan’a, onun polisine bir nasihat: Dövüşeceğimiz yeri, kavga edeceğimiz yeri biz seçeriz. Aklınızı başınıza devşirin!” dedi.

İlgili Haberler